Lipa drobnolistna i szerokolistna, wierzba iwa, jarząb pospolity, głóg, dzika róża, bez lilak, śnieguliczka, wiśnia, malina, wiesiołek dwuletni – w sumie, prawie 400 sztuk sadzonek wygrały dwie powiatowe placówki: Dom Wczasów Dziecięcych w Przemkowie i Polkowicki Zarząd Dróg w konkursie ogłoszonym przez Fundację Ekologiczna „Zielona Akcja”. To nagroda za ciekawe inicjatywy podejmowane przez społeczności lokalne na rzecz ochrony klimatu i bioróżnorodności na terenie województw dolnośląskiego i lubuskiego.
Projekt Domu Wczasów Dziecięcych w Przemkowie wpisuje się w podjęte już wcześniej działania. Na terenie placówki przeznaczono część trawnika na łąkę kwietną, przygotowano zakątek na tzw. ogród przyjazny zwierzętom, w którym od dwóch lat przygotowywany jest „hotel dla dzikich zapylaczy”. Teraz pojawią się nowe nasadzenia.
– Istotnym znaczeniem nasadzenia będzie jego rola wiatrochronna, ponieważ osłoni przed wiatrem rozległy obszar terenu rekreacyjno – sportowego. Będzie stanowił również barierę dla hałasu, spalin i pyłów, które generują samochody poruszające się drogą krajową numer 12 – podkreśla Monika Urbaniak – Halla dyrektor DWDZ i dodaje: – Duży pas kwitnących i owocujących roślin w tym miejscu, korzystnie zmieni również wizerunek miasta dla wjeżdżających od strony Szprotawy. Będzie też miejscem prowadzenia edukacji ekologicznej dla wychowanków, a także dla grup przedszkolnych, które corocznie uczestniczą w organizowanym przez nas Pikniku Naukowym czy konkursie przyrodniczym „Dbajmy o Ziemię, bo mamy ją tylko jedną”, dla szkół podstawowych z naszego terenu.
Cały obszar nasadzenia w Domu Wczasów Dziecięcych położony jest na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, w bezpośrednim sąsiedztwie zalesienia stanowiącego otulinę rezerwatu przyrody „Łęgi źródliskowe koło Przemkowa”.
Polkowicki Zarząd Dróg nasadzi drzewa w pasie drogowym drogi powiatowej nr 1126D na odcinku od Brunowa do Szklar Dolnych, gmina Chocianów. Teren ten znajduje się blisko Obszaru Chronionego Krajobrazu „Lasy Chocianowskie. Nasadzenia drzew w tym miejscu będą rekompensatą za zubożenie środowiska naturalnego po wycince topoli kanadyjskiej, która zagrażała bezpieczeństwu ruchu drogowego.
– Zakładane posadzenie drzew, w tym długowiecznych i miododajnych lip przyczyni się do tworzenia nowych miejsc żerowania dla pszczół, dodatkowo drzewa gatunku lipa w końcowej fazie życia są doskonałym siedliskiem pachnicy dębowej – gatunku chrząszcza, który w Polsce, na mocy decyzji Ministra Środowiska, objęty jest ścisłą ochroną gatunkową – dodaje Mirosława Myrna-Kudryk, rzecznik polkowickiego starostwa.
Obok powiatowych jednostek, laureatem konkursu jest również Stowarzyszenie Lepsze Jutro Twórzmy Dziś z Gaworzyc.
UR/FOT. STAROSTWO POLKOWICKIE