POWIAT POLKOWICKI. Wygrali drzewa i krzewy, poprawią klimat (FOTO)

dscn7934Lipa drobnolistna i szerokolistna, wierzba iwa, jarząb pospolity, głóg, dzika róża, bez lilak, śnieguliczka, wiśnia, malina, wiesiołek dwuletni – w sumie, prawie 400 sztuk sadzonek wygrały dwie powiatowe placówki: Dom Wczasów Dziecięcych w Przemkowie i Polkowicki Zarząd Dróg w konkursie ogłoszonym przez Fundację Ekologiczna „Zielona Akcja”. To nagroda za ciekawe inicjatywy podejmowane przez społeczności lokalne na rzecz ochrony klimatu i bioróżnorodności na terenie województw dolnośląskiego i lubuskiego.

Projekt Domu Wczasów Dziecięcych w Przemkowie wpisuje się w podjęte już wcześniej działania. Na terenie placówki przeznaczono część trawnika na łąkę kwietną, przygotowano zakątek na tzw. ogród przyjazny zwierzętom, w którym od dwóch lat przygotowywany jest „hotel dla dzikich zapylaczy”. Teraz pojawią się nowe nasadzenia.

drzewa1– Istotnym znaczeniem nasadzenia będzie jego rola wiatrochronna, ponieważ osłoni przed wiatrem rozległy obszar terenu rekreacyjno – sportowego. Będzie stanowił również barierę dla hałasu, spalin i pyłów, które generują samochody poruszające się drogą krajową numer 12 – podkreśla Monika Urbaniak – Halla dyrektor DWDZ i dodaje: – Duży pas kwitnących i owocujących roślin w tym miejscu, korzystnie zmieni również wizerunek miasta dla wjeżdżających od strony Szprotawy. Będzie też miejscem prowadzenia edukacji ekologicznej dla wychowanków, a także dla grup przedszkolnych, które corocznie uczestniczą w organizowanym przez nas Pikniku Naukowym czy konkursie przyrodniczym „Dbajmy o Ziemię, bo mamy ją tylko jedną”, dla szkół podstawowych z naszego terenu.

Cały obszar nasadzenia w Domu Wczasów Dziecięcych położony jest na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, w bezpośrednim sąsiedztwie zalesienia stanowiącego otulinę rezerwatu przyrody „Łęgi źródliskowe koło Przemkowa”. 

Polkowicki Zarząd Dróg nasadzi drzewa w pasie drogowym drogi powiatowej nr 1126D na odcinku od Brunowa do Szklar Dolnych, gmina Chocianów. Teren ten znajduje się blisko Obszaru Chronionego Krajobrazu „Lasy Chocianowskie. Nasadzenia drzew w tym miejscu będą rekompensatą za zubożenie środowiska naturalnego po wycince topoli kanadyjskiej, która zagrażała bezpieczeństwu ruchu drogowego.

dscn7930– Zakładane posadzenie drzew, w tym długowiecznych i miododajnych lip przyczyni się do tworzenia nowych miejsc żerowania dla pszczół, dodatkowo drzewa gatunku lipa w końcowej fazie życia są doskonałym siedliskiem pachnicy dębowej – gatunku chrząszcza, który w Polsce, na mocy decyzji Ministra Środowiska, objęty jest ścisłą ochroną gatunkową – dodaje Mirosława Myrna-Kudryk, rzecznik polkowickiego starostwa.

Obok powiatowych jednostek, laureatem konkursu jest również Stowarzyszenie Lepsze Jutro Twórzmy Dziś z Gaworzyc.

UR/FOT. STAROSTWO POLKOWICKIE

Dodaj komentarz