Powiat lubiński przeznacza ćwierć miliona na kościoły

Fot. Rudna.pl
Fot. Rudna.pl

250 tysięcy złotych radni powiatu lubińskiego przeznaczyli na odnowę i odrestaurowanie miejscowych zabytków. Pieniądze rozdzielono na siedem kościołów.

Starosta Adam Myrda mówi, że kiedy otrzymał wnioski o wsparcie prac konserwatorskich i budowlanych przy kościołach wpisanych do rejestru zabytków, zaprosił do siebie wszystkich, którzy starali się o dotację. – Nasz budżet pozwalał na przeznaczenie na ten cel 250 tysięcy złotych. Na wspólnym spotkaniu ustaliliśmy więc rozdysponowanie tych środków. Każda z parafii wykonuje inne prace, sprawiedliwie podzieliliśmy te pieniądze tak, by każdy otrzymał połowę wartości swojego zadania – tłumaczy.

radni powiatu lubinskiegoNa tę propozycję przystali też radni, na ostatniej sesji większością głosów przyjmując uchwałę. Najwięcej – 70 tys. zł – otrzymała parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Chobieni. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont elewacji kościoła. Po 40 tys. zł dostały parafie pw. Chrystusa Króla w Dłużycach oraz św. Jana Bosko w Lubinie. Pierwsza pozwoli wykonać kolejny etap odnowy drewnianej, złoconej i polichromowanej ambony w kościele, druga – odnowić prezbiterium we wnętrzu świątyni.

35 tys. zł dostała prawosławna parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rudnej na pomalowanie drewnianego sufitu w tym kościele. Po 25 tys. zł trafiło do parafii pw. Świętej Trójcy w Zimnej Wodzie oraz św. Michała Archanioła w Olszanach. W pierwszym z zabytków środki zostaną przeznaczone na wzmocnienie konstrukcji dachu i renowację fasad kościoła, a w drugim na ostatni etap konserwacji ołtarza głównego.

Najmniej, bo 15 tys. zł, trafiło do parafii pw. Chrystusa Króla w Osieku. Konieczna jest bowiem wymiana i konserwacja stolarki w kościele filialnym w Pieszkowie.

 

Dodaj komentarz