Powiat lubiński i Głogów walczą o głosy internautów

Powiat lubiński i gmina miejska Głogów zostały nominowane do nagrody w konkursie „Zdrowy Samorząd”. Powiat doceniono go za program profilaktyki próchnicy zębów oraz edukację z zakresu pierwszej pomocy, miasto – za zachęcanie mieszkańców do zdrowego trybu życia i reakcję na problem wysokiego stężenia arsenu w głogowskim powietrzu.

Na konkurs organizowany już po raz trzeci przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn „Rynek Zdrowia” zgłoszono 135 programów zdrowotnych różnych gmin, powiatów i województw z całej Polski. Spośród nich wybrano 30 samorządów, które teraz mają szansę na otrzymanie nagrody. Statuetki wręczane będą w trzech kategoriach: Zdrowa Gmina/Miasto, Zdrowy Powiat oraz Zdrowe Województwo.

Powiat lubiński został doceniony za dwa programy: profilaktyki próchnicy zębów oraz edukacyjny z zakresu pierwszej pomocy „Uczymy się ratować życie – pierwsza pomoc przedmedyczna”.

Pierwszy z nich ma podnieść świadomość oraz edukować dzieci i młodzież w wieku od 1. do 18. roku życia w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej i zębów oraz konieczności regularnych przeglądów w gabinecie stomatologicznym. Przystąpiło do niego 49 placówek. Z kolei program „Uczymy się ratować życie – pierwsza pomoc przedmedyczna” skierowany jest do młodzieży klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych od 15 do 16 lat. Uczniowie zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną w dziedzinie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Głogów od dwóch lat poważnie traktuje kwestię ochrony mieszkańców przed skutkami wysokich stężeń arsenu. Miasto zleciło przeprowadzenie specjalistycznych badań, które objęły 2 tys. osób. Okazało się, że u 27 proc. dorosłych i 14 proc. dzieci odnotowano przekroczenie norm zawartości tego toksycznego pierwiastka w moczu. Odpowiedzią na te wyniki był „Głogowski Program Promocji Zdrowia, Ekologii i Zdrowego Stylu Życia”, kampania informująca o możliwościach zapobiegania skutkom działania arsenu. Głogowianie zyskali łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów i diagnostyki w zakresie cukrzycy, osteoporozy, chorób tarczycy, nerek i płuc – bezpłatnymi badaniami i konsultacjami specjalistycznymi objęto ponad 8,6 tys. mieszkańców. Tysiąc najmłodszych mieszkańców skorzystało z groty solnej.

Również internauci mogą wybierać najlepsze ich zdaniem programy zdrowotne i akcje profilaktyczne. Głosowanie trwa do 24 lutego TUTAJ.

Wręczenie nagród zwycięzcom III Konkursu „Zdrowy Samorząd” odbędzie się 5 marca podczas Gali V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

źródło: Lubin.pl; redakcja

Dodaj komentarz