Powiat polkowicki pochwali się swoim programem w stolicy

Dlaczego w jednych województwach wielu ludzi choruje na nowotwory, a w innych tych zachorowań jest niewiele? Albo dlaczego mężczyźni z jednej miejscowości żyją dłużej od tych z innej? Na te i inne pytania o społeczne nierówności w zdrowiu będą odpowiadać uczestnicy warsztatów, jakie odbędą się 20 października w Ministerstwie Zdrowia. Zaproszenie na to spotkanie otrzymał starosta polkowicki.

Marek Tramś, starosta polkowicki, przedstawi w stolicy efekty projektu „Chronię płuca – Nie palę!”.

– Czujemy się wyróżnieni, że będziemy mogli przedstawić efekty działań zrealizowanego projektu „Chronię płuca – Nie palę!” w tak zaszczytnym gronie – podkreśla Marek Tramś i dodaje: – Podczas spotkania będziemy mogli podzielić się swoimi doświadczeniami i wynikami, które osiągnęliśmy dzięki tej realizacji.

W spotkaniu, oprócz przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia udział wezmą także reprezentanci Światowej Organizacji Zdrowia, instytucji rządowych, Narodowego Funduszu Zdrowia, samorządy, partnerzy społeczni oraz eksperci naukowi.

W skład polkowickiej delegacji wejdą przedstawiciele powiatu oraz Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Przypomnijmy, że niedawno projekt “Chronię Płuca – Nie palę!” został nagrodzony przez Ministerstwo Zdrowia w konkursie na najlepszy program profilaktyki lub promocji zdrowia, finansowany z funduszy norweskich i budżetu państwa. Kosztował ponad 3 mln zł. Były to akcje profilaktyczne oraz informacyjno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także badania specjalistyczne u osób powyżej 50. roku życia, znajdujących się w grupie ryzyka. Byli wśród nich bierni i aktywni palacze oraz górnicy, którzy ukończyli 45 lat. U 46 osób wykryto nowotwór płuc, u pięciu – raka nerki, u ponad 400 – choroby układu krążenia, a u niemal 450 – przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. W sumie, badaniami profilaktycznymi objęto ok. 30 tys. mieszkańców powiatu.

Fot. UR Archiwum – inauguracja projektu w polkowickim starostwie.

 

Dodaj komentarz