Pomnik zniknął z centrum Przemkowa

Pomnik żołnierzy radzieckich został usunięty z przemkowskiego Placu Wolności. Czy stanie tam inny?

Jak już informowaliśmy, decyzja związana była z ustawą dekomunizacyjną. Radni miejscy podjęli uchwałę o likwidacji pomnika, a władze gminy zwróciły się o opinię w tej sprawie do Instytutu Pamięci Narodowej.

– Nie chodzi o zniszczenie pomnika, ale o jego usunięcie z przestrzeni publicznej – wyjaśniał kilka tygodni temu Jerzy Szczupak, burmistrz Przemkowa.

Działka, na której znajdował się pomnik należy do gminy i to ona była zobowiązana do jego usunięcia. Koszty tych prac zwróci samorządowi wojewoda.

Zgodnie z zapowiedziami burmistrza, pomnik trafi do magazynu na terenie miasta. Jak dodał, na jego miejscu miał stanąć nowy – z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, a w budżecie zaplanowano nawet 30 tys. zł na wykonanie koncepcji. Powołano komisję ds. budowy pomnika. Okazało się jednak, że koszty całej inwestycji będą bardzo wysokie, jak na finansowe możliwości gminy.

– Rozważamy też możliwość wmurowania na ścianie urzędu tablicy upamiętniającej 100-lecie odzyskania niepodległości – dodaje włodarz gminy.

Decyzja w tej sprawie ma zapaść w przyszłym tygodniu.

Fot. UM w Przemkowie

Dodaj komentarz