Wykonana z piaskowca, blisko dwumetrowa rzeźba przedstawiająca postać głogowianina Joachima Pastoriusa stanęła na skwerze Zygmunta Starego nieopodal Bloku Koszarowego w Głogowie.
Nowy pomnik powstał z inicjatywy mieszkańców, w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego. A kim był Joachim Pastorius?
– To nadworny historyk królów Polski Władysława IV i Jana Kazimierza, sekretarz królewski, dyplomata, lekarz, duchowny katolicki, historiograf. Znalazł się w gronie poselstwa polskiego w 1655 roku, które udało się do Szwecji na rozmowy z królem tego kraju – Karolem Gustawem. Sekretarz poselstwa polskiego w czasie układów pokojowych w Oliwie w 1660 roku, kończących konflikt polsko-szwedzki. Pozostawił po sobie przeszło 250 różnorodnych publikacji. Posiada swoją ulicę w Gdańsku – mówi Dariusz Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.
Jeszcze w tym roku, na tym samym skwerze, ma się pojawić postument innego wielkiego głogowianina – Kaspra Elyana, który jako pierwszy na ziemiach polskich wydrukował tekst w języku polskim.