Polkowicki Rower Miejski niedługo ruszy w drogę

W ośmiu stacjach rowerowych na terenie Polkowic czekać będzie niedługo 50 nowoczesnych miejskich jednośladów. Aby z nich skorzystać, wystarczy pobrać na smartfona aplikację „Roovee”, doładować ją za minimum 10 złotych i ruszyć w drogę.

Oficjalnie projekt pod nazwą „Szprychy – Polkowicki Rower Miejski” ruszy w sobotnie południe, 8 czerwca, na polkowickim Rynku. Na zainteresowanych czekać będą atrakcje, m.in. rowerowe show Jonasza Pakulskiego i bezpłatne przeglądy jednośladów.

– Polkowickie „Szprychy…”, jak nazwaliśmy nasz projekt, to możliwość skorzystania z 50 rowerów do poruszania się po mieście i okolicy – informuje Jan Wojtowicz, pełnomocnik burmistrza ds. górnictwa i komunikacji. – Wystarczy w aplikacji „Roovee” zeskanować kod kreskowy umieszczony na wybranym rowerze, aby ten się odblokował i był gotowy do jazdy. Kiedy skończymy naszą trasę, wystarczy odłożyć rower do jednego z ośmiu punktów w mieście i na terenie Polkowickiej Podstrefy LSSE, a system pobierze z naszego konta kwotę za przejechane kilometry. Co ważne, pierwsze 20 minut użytkowania polkowickiej „Szprychy” są za darmo. Za każda kolejną minutę zapłacimy pięć groszy, czyli trzy złote za godzinę – dodaje.

Aplikacja „Roovee” nie tylko umożliwia skorzystanie z Polkowickiego Roweru Miejskiego. Zapisuje też m. in. historię pokonywanych przez użytkowników odcinków, liczy przejechane kilometry i rejestruje liczbę spalonych kalorii. A to wszystko, do wyboru, w jednym z trzech języków.

Dla ułatwienia wprowadzono kilka dodatkowych funkcji. Jedna z nich pozwala odłożyć jednoślad w miejscu poza stacją rowerową, ale w granicach miasta. Z drugiej opcji można skorzystać wtedy, gdy zdarzy się awaria sprzętu, np. uszkodzenie koła.

– W takim przypadku należy wybrać w aplikacji funkcję poinformowania operatora o zdarzeniu poprzez wybranie ikonki z uszkodzonym elementem roweru – wyjaśnia Jan Wojtowicz. – Operator przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę i będzie usuwał usterki na bieżąco.

Jak zapewnia Roman Tomczak, rzecznik polkowickiego ratusza, zasady korzystania z projektu opracowano tak, aby były dostępne dla każdego. Dodatkowo, działa już profil „Szprychy – Polkowicki Rower Miejski” na facebooku, gdzie na bieżąco pojawiają się informacje na temat projektu.

– Jeśli zainteresowanie tą formą komunikacji po mieście spodoba się polkowiczanom, planowane jest dokupienie rowerów i postawienie kolejnych stacji rowerowych – dodaje rzecznik magistratu.

Koszt, jaki w tym roku poniesie gmina Polkowice na realizację tego projektu to 125 tys. zł. Do współpracy samorząd zaprosił też partnerów z podstrefy ekonomicznej, tj. firmy: Sanden, Volkswagen i CCC.

Fot. UR/UG Polkowice

  1. Innymi słowy, inwigilacja pełną gębą. Zbierają dane kto, gdzie, jak, kiedy i za ile jeździ rowerem. Lemingi oczywiście będą korzystać.

Dodaj komentarz