POLKOWICE. Zaopiekują się pszczołami

pszczólkaPszczoły są coraz bardziej zagrożone wyginięciem. Polkowicka młodzież postanowiła je wziąć pod swoją opiekę. Zespół Szkół w Polkowicach zaangażował się w projekt „Pomagając pszczołom, pomagamy sobie”. Uczniowie będą aktywnie uczestniczyć w działaniach na rzecz ochrony tych pożytecznych owadów.

W ramach projektu dla uczniów przewidziano wiele warsztatów i zajęć. Będą się one odbywać między innymi na Uniwersytecie Wrocławskim. Praktycznych umiejętności uczniowie nabywać będą w szkolnym ogródku, który sami stworzą od podstaw. Na terenie szkoły ma powstać także ul.

Bardzo mnie cieszy taki powrót do dawnych tradycji szkolnych, kiedy to młodzież sama sadziła i pielęgnowała rośliny – powiedział Marek Tramś, starosta polkowicki. – To ważny element w edukacji, z którego mam nadzieję nasza młodzież będzie chętnie korzystała – dodał.

W ramach projektu o pszczoły będą dbały też polkowickie przedszkola jak i rodzinne ogrody działkowe. Planowana jest też akcja promocyjna „Polkowickie balkony przyjazne pszczołom”, które mają zachęcać mieszkańców do hodowli kwiatów i roślin przyjaznych dla pszczół.

Od kilku lat pszczela populacja jest dziesiątkowana tak przez intensywne i nie zawsze przemyślane opryski stosowane w ogrodnictwie, jak i przez warrozę, chorobę wywoływaną przez pasożyta. Pszczelarze alarmują, że z biegiem lat może być coraz gorzej, jeśli Unia Europejska nie dopuści leków na tę chorobę, które są stosowane w Ameryce Północnej.

DRM/FOT. POWIAT POLKOWICKI

Dodaj komentarz