POLKOWICE. Za darmo rozdali 45 ton jabłek

 

jabłkaPodczas dwóch akcji zorganizowanych w Tarnówku, gmina Polkowice, rozdano – za darmo – 45 ton jabłek. Owoce, przywiezione z Gromadzynia, w gminie Prochowice, trafiły do mieszkańców oraz wielu instytucji. W planach jest kolejna akcja. 

– Dwa transporty jabłek, które trafiły do Tarnówka to część 200 ton, które pozyskało stowarzyszenie sportowe Grom Gromadzyń od Agencji Rolnej Skarnu Państwa – informuje Konrad Kaptur, rzecznik Urzędu Gminy Polkowice. – Są to owoce, które miały być wysłane do Rosji, ale w wyniku embarga z 2014 roku zostały w Polsce. 

Unia Europejska zdecydowała, by pomóc producentom owoców i warzyw poprzez wprowadzenie systemu dopłat. Dotowana jest każda tona, która trafi do różnych instytucji. 

W Tarnówku akcją rozdawania jabłek zajęli się Szczepan Bidziński, mieszkaniec wsi, a także Maria Kowalczyk, radna gminy Polkowice i Joanna Kustrowska z Klubu Kawaleryjskiego Stadnina Koni Trzebcz przy wsparciu innych osób. Za pierwszym razem było to 25, a za drugim – 20 ton.

– Są to owoce pochodzące z Grójca oraz okolic Sandomierza – dodaje Maria Kowalczyk. – Każdą wydaną skrzynkę trzeba udokumentować, rozliczyć. To nie jest tak, że wydajemy każdemu, ile chce. 

Chętnych nie brakowało. Na placu ustawiały się długie kolejki. Odbierający owoce wpisywali się na listę i potwierdzali podpisem odbiór skrzynek. Dokumentacja została przesłana do Agencji Rynku Rolnego.

W planach jest już kolejna akcja.

– Prawdopodobnie będziemy rozdawać także inne owoce i warzywa – dodaje Szczepan Bidziński.

UR/FOT. UG POLKOWICE

Dodaj komentarz