POLKOWICE. Uczą się i pracują

 

VWMPPiętnastu nowych młodocianych pracowników rozpoczęło rok szkolny w nietypowym miejscu, bo w fabryce Volkswagen Motor Polska w polkowickiej strefie ekonomicznej. Pod patronatem VW MP będą się uczyć zawodu: monter mechatronik w Zespole Szkół w Chocianowie. 

Spotkanie inauguracyjne odbyło się w piątek, 2 września, z udziałem m.in. rodziców i opiekunów uczniów, a także przedstawicieli Ochotniczych Hufców Pracy z Przemkowa oraz Państwowej Inspekcji Pracy z Legnicy.

Polkowicka fabryka silników nawiązała współpracę z Zespołem Szkół w Chocianowie w zakresie kształcenia zawodowego w 2001 roku. Początkowo Volkswagen zatrudniał rocznie czterech pracowników młodocianych. Dzięki zaangażowaniu firmy i szkoły liczba pracowników szybko wzrosła.

– Aby znaleźć się w klasie, która umożliwia odbycie praktyk w naszej fabryce wszyscy pracownicy młodociani musieli przejść nabór wstępny obejmujący między innymi test umiejętności manualnych i interview. Analizowane były też wyniki w nauce oraz oceny z zachowania. W tym roku do rekrutacji zgłosiły się dwie osoby na jedno miejsce. Ten świetny wynik pokazuje, że kształcenie zawodowe zyskuje na znaczeniu, a zainteresowanie mechatroniką jest coraz większe – mówi Agnieszka Stefanko, koordynator kształcenia zawodowego w polkowickiej fabryce.

Kształcenie w zawodzie monter mechatronik trwa trzy lata. Wiedzę teoretyczną uczniowie zdobywają w Zespole Szkół w Chocianowie, a praktyki zawodowe – od drugiego roku nauki – odbywają w Volkswagenie. Program zakłada pozyskanie wiedzy z zakresu  konstrukcji i technologii mechatronicznych, elektrotechniki i elektroniki, elementów i układów kontrolno-pomiarowych, jak również układów pneumatycznych i hydraulicznych.

Po ukończeniu szkoły i pozytywnym zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, młodociani pracownicy mają szansę otrzymać ofertę pracy w zakładzie. Na najlepszych absolwentów nauki zawodu czeka koncernowa nagroda Best Apprentice Award, a także udział w programie Wanderjahre (Wędrowiec), stwarzającym możliwość pracy przez rok w jednym z  zakładów koncernu w Niemczech.

– Powodem, dla którego zdecydowałem się na naukę w zawodzie monter mechatronik były opinie i doświadczenia taty i wujka o Volkswagenie, którzy pracują w fabryce od wielu lat. Podczas dni otwartych miałem okazję poznać fabrykę od środka, zobaczyć w jakich warunkach pracują ludzie i jak nowoczesna jest tu technologia. Zawód mechatronika pokrywa się z moimi zainteresowaniami, szczególnie z jednym z elementów, którym jest informatyka – powiedział Gracjan Marszałek, jeden uczniów zawodu.  

Zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić fabrykę i porozmawiać z pracownikami, przedstawicielami Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” oraz kadrą menadżerską zakładu.

– Zależy nam na tym, aby w trakcie praktyk przekazać nowym pracownikom jak najwięcej wiedzy – zapewnia Włodzimierz Broda, przewodniczący OZ NSZZ „Solidarność” i dodaje: – Volkswagen Motor Polska to solidny pracodawca, dlatego każdy nowo zatrudniony staje przed szansą, którą naprawdę warto wykorzystać.

UR/FOT. VW MP

 

Dodaj komentarz