POLKOWICE. Rzeźby artystów zdobią gminę (FOTO, WIDEO)

GORNIK_SOBIN1Górnik w Sobinie. Cztery smoki w Żelaznym Moście. To kilka z ponad 20 rzeźb, jakie stanęły na terenie gminy Polkowice. Powstały podczas kolejnych plenerów rzeźbiarskich organizowanych w czasie Dni Polkowic.

– Co roku artyści, którzy zjeżdżają z całego kraju, mają zadany inny temat – mówi Tomasz Pieniacki, kierownik techniczny w Polkowickim Centrum Animacji, które jest organizatorem święta miasta.

Oryginalne rzeźby można obejrzeć na placu przy polkowickim ośrodku kultury. Dyrekcja placówki postanowiła też podzielić się efektami artystycznych zmagań z mieszkańcami gminy. Bezpłatnie sołtysi mogli wybrać po kilka prac do swoich wsi. I tak, na przykład, cztery smoki trafiły do Żelaznego Mostu. górnik do Sobina, gdzie jest szyb ZG Polkowice – Sieroszowice, a kilka innych rzeźb zdobi Nową Wieś Lubińską.

– My wybraliśmy ławki, pięknie zdobione – dodaje Edyta Pędzisz, sołtys Moskorzyna. – W naszej miejscowości są trasy spacerowe. Stwierdziliśmy więc, że ławki będą nie tylko ozdobą, ale także spełnią funkcję użytkową.

Rzeźbami zainteresowali się nie tylko sołtysi, ale również – prywatnie – wielu innych mieszkańców gminy. Niektórzy chcieli je nawet kupić, by postawić na działce czy w ogródku. Niestety, nie jest to możliwe.

Jak dodaje Tomasz Pieniacki, przygotowania do kolejnego pleneru rzeźbiarskiego już się rozpoczęły. Na razie jednak nie wiadomo, jaki temat zostanie wybrany.

Zobacz także na: 

UR

Dodaj komentarz