POLKOWICE. PSZOK na finiszu

PSZOK1Z początkiem nowego roku mieszkańcy miejscowości zrzeszonych w Związku Gmin Zagłębia Miedziowego będą mogli korzystać z nowoczesnego Centralnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W obiekcie wykorzystywane są nowatorskie na skalę europejską rozwiązania. Inwestycja w okolicy Trzebcza ma kosztować blisko 7 mln zł.

Wyselekcjonowane odpady między innymi wielkogabarytowe, budowlane, remontowe, niebezpieczne, elektryczne i elektroniczne mieszkańcy ZGZM będą od nowego roku mogli zawozić i bezpłatnie zostawiać w Centralnym PSZOK-u, który powstaje w okolicy Trzebcza. Wszystko zaplanowano tak, aby mieszkańcom łatwo było korzystać z obiektu.

– Oddzieliliśmy część eksploatacyjną od tej części, gdzie przebywają mieszkańcy. Na naszym PSZOK-u będzie obowiązywał ruch prawostronny i zgodnie z tym po kolei będą poustawiana odpowiednie kontenery na poszczególne frakcje odpadów. Zanim cokolwiek wyrzucimy nasze odpady zostaną zważone. Kontenery będą rozmieszone nisko, tak aby każdy z łatwością mógł pozostawić nawet duże i ciężkie odpady – tłumaczy Anna Larsson, dyrektor ds. projektów gospodarki odpadami w firmie Conbio.

PSZOK4PSZOK w Trzebczu będzie pełnił również funkcję edukacyjną. Stąd w centralnej części obiektu znajduje się pomieszczenie biurowe oraz sala konferencyjna. W punkcie powstanie też tzw. salonka, czyli miejsce, gdzie można zostawić odpady do ponownego użytku. Jest to nowość na skalę kraju, a nawet Europy.

– Wielu mieszkańców pozbywa się rzeczy, które nadal są w bardzo dobrym stanie i mogłyby służyć innym. Pamiętamy z przeszłości te wystawki niemieckie, jak Polacy jeździli i zbierali, co im się może przydać. W tej tzw. salonce wszystko, co dobre będzie ładnie wystawione, wyeksponowane, a mieszkańcy, którym powodzi się może troszkę gorzej, będą mogli z tego skorzystać i wybrać to, co im się przyda – tłumaczy Emilian Stańczyszyn, przewodniczący ZGZM. – Jest to przykład tej najbardziej wartościowej gospodarki odpadami – dodaje.

ZGZM buduje dwa centralne PSZOK-i. Jeden w pobliżu Trzebcza, drugi natomiast trochę mniejszy w pobliżu Chocianowa. Obydwa obiekty spełniają najwyższe standardy europejskie.

– Oba PSZOKi otrzymały bardzo wysoką ocenę instytucji dofinansowującej, czyli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wiemy, że te dodatkowe punkty były przyznane za ich funkcjonalność, za kwestie bezpieczeństwa, które były istotne podczas projektowania tych Centralnych PSZOK-ów – mówi Anna Larsson.

Mieszkańcy będą mogli korzystać z PSZOKA od początku nowego roku.  

DRM/ FOT. UR

 

Dodaj komentarz