POLKOWICE. Przygotowują niezwykłe korale

KORALE_REKKorale ceramiczne z miedzią przygotowują uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Polkowicach. Osoby niepełnosprawne swoimi unikatowymi wyrobami pobili już rekord Polski, a także wypracowali sobie markę, bo w 2012 roku ich korale zostały uznane za Dolnośląski Produkt Lokalny. Tym razem szykują nowe wzory i jeszcze bogatszą paletę kolorystyczną.

Niebawem twórcy polkowickich korali zaprezentują tegoroczne wyroby. Uczestnicy WTZ w Polkowicach pracują nad sześcioma nowymi wzorami i kolorami ceramicznych korali z miedzią.

– Wierzymy, iż przy tak ogromnym wyborze kolorów i fasonów oraz różnego rodzaju jubilerskich elementów wykończeniowych, każdy znajdzie dla siebie lub bliskich coś odpowiedniego i zarazem wyjątkowego – mówi Edyta Pędzisz, kierownik WTZ w Polkowicach.

Polkowickie korale mają już swoją historię, która rozpoczęła się w 2012 roku. Wówczas osoby niepełnosprawne z WTZ pobiły Rekord Polski, tworząc korale ceramiczne o długości 124 metrów i 40 cm, składające się z 7158 elementów. „Rekordowe Korale” po oficjalnym pokazie i policzeniu, które odbyło się w polkowickim rynku, zostały podzielone na mniejsze części, jak koraliki, breloczki czy zawieszki i sprzedane. Biżuteria rozeszła się na pniu i okazała wielkim sukcesem.

– Postanowiliśmy poszukać czegoś, co ulepszy wytworzone już korale i stanie się symbolem naszego miasta Polkowic.  Po kilkunastu miesiącach poszukiwania materiału, z którego powstaną unikatowe korale ceramiczne zdecydowaliśmy się na miedź, która jest chyba najbardziej kojarzona z Polkowicami – mówi Edyta Pędzisz.

Był to strzał w dziesiątkę. Taki wyrób uczestnicy WTZ z pomocą kierownika i terapeutów wysłali na konkurs „Dolnośląski Przedsiębiorca Roku 2012”. I okazało się, że województwo dolnośląskie uznało je za wyjątkowe i przyznało wyróżnienie w kategorii „Dolnośląski Produkt Lokalny 2012”.

W czerwcu 2013 roku na polkowickim rynku odbyła się sprzedaż unikatowych korali ceramicznych z miedzią.

– Zainteresowanie było tak wielkie, że lokalna społeczność stała w długiej w kolejce, aby zdobyć chociaż jeden sznur korali. Odniesiony sukces udowadnia, iż pomimo wykluczenia społecznego osoby niepełnosprawne potrafią stworzyć niesamowite rzeczy, poprzez które mogą być doceniane, podziwiane i dumne. Uznanie w oczach ludzi pełnosprawnych ma niezwykle pozytywny wpływ na rehabilitację uczestników – mówi Konrad Kaptur, rzecznik prasowy UG Polkowice.

Wkrótce będzie można kupić wyjątkowe korale z tegorocznej kolekcji w atrakcyjnej cenie 10,00 zł za sztukę.

Dodaj komentarz