Opracowany przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych projekt „Poprawa zdrowia i komfortu życia osób starszych i niesamodzielnych przez rozszerzenie zakresu opieki domowej, ambulatoryjnej i środowiskowej w Polsce” okazał się najlepszym w Polsce. Jego wartość sięga 6,4 mln zł. Co za te pieniądze zrobi PCUZ?
Przyznaną kwotę podzielono na zadania inwestycyjne oraz świadczenia zdrowotne i pielęgnacyjne. Do tych pierwszych zaliczono m.in. całkowitą przebudowę działu rehabilitacji oraz częściową ośrodka pomocy psychologicznej. Nowy budynek będzie klimatyzowany, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także wyposażony w nowoczesny sprzęt światowych marek (m.in. wanny do masażu) i urządzenia przydatne w rehabilitacji osób starszych.
– Przebudujemy także oraz doposażymy Ośrodek Pomocy Psychologicznej, gdzie pacjenci będą mieli dostęp do doskonałego sprzętu poprawiającego pracę mózgu oraz sprawność intelektualną, a także społeczną w przypadku wystąpienia objawów otępiennych oraz zaburzeń pamięci. Zmiany będą olbrzymie. Z kolei w ramach tak zwanych zadań miękkich zrealizujemy cykl szkoleń dla pracowników oraz rodzin naszych pacjentów. Rozbudujemy opiekę nad pacjentami w domu, uruchomimy wypożyczalnię sprzętu medycznego, wprowadzimy dla uczestników projektu elementy telemedycyny – mówi Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ.
Projektem objętych zostanie 650 pacjentów oraz ich rodziny, a przy realizacji różnych zadań będzie pracować 110 specjalistów z branży medycznej. Celem jest stworzenie w Polkowicach Centrum Gerontologii i Opieki nad Osobami Starszymi i Niesamodzielnymi.
– Projekt ma również wymiar edukacyjny, a co najważniejsze, jest ściśle związany z globalnym problemem starzenia się społeczeństwa – dodaje Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.
Całe przedsięwzięcie będzie realizowane do kwietnia 2016 roku. Finansowane jest z funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dodajmy, że polkowicki projekt okazał się najlepszy spośród aż 580 z całej Polski. A spośród nich zakwalifikowano do realizacji tylko 26 (gwoli ścisłości, ten polkowicki uzyskał maksymalną liczbę punktów, na równi z projektem z Opola).
UR