POLKOWICE. Policjant z żeglarską żyłką

KPP_POLKOŻeglarstwo i podróże do mało znanych miejsc to pasja aspiranta Urbana Wątora z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach. Jak twierdzą jego koledzy, kiedy tylko pada hasło: żeglowanie, zaraz „w jego oku widać błysk, a na ustach pojawia się uśmiech”.

O szczegóły asp. Wątora zapytała Daria Solińska, oficer prasowy KPP, a co odpowiedział?

– Żeglarstwo nie jest moją jedyną pasją, ale za to najważniejszą. Nie lubię monotonii. Jest to mój sposób na spędzenie wolnego czasu, oderwania się od codzienności, poszerzenia swoich horyzontów, a przede wszystkim czerpania życia pełnymi garściami. Swoją przygodę z żeglarstwem zacząłem na jeziorze Sławskim, gdy miałem 13 lat. Później były kursy i szkolenia w Centralnym Ośrodku Żeglarstwa w Trzebieży, nad zalewem Szczecińskim, przeplatane z rejsami, podczas których zdobywałem kolejne umiejętności i uprawnienia. Wchodząc po raz pierwszy na jachty kolega, który opowiadał mi o zasadach panujących na wodzie, wskazał na poziomą belkę mówiąc: „To jest bom i on robi bum”, dając do zrozumienia, że przez nieuwagę można się o niego boleśnie uderzyć. Mimo przestrogi, chwilę później blisko zaprzyjaźniłem się z bomem. Od tamtej pory wszystkim, którzy po raz pierwszy wchodzą na jacht, powtarzam tę anegdotkę.
W tamtym czasie największy był jednak strach nastolatka, który samotnie, pociągiem, jechał z Głogowa do Trzebieży. Gdy już byłem na miejscu i wszedłem na pokład jachtówki wiedziałem, że pokonam wszystkie przeciwności, by tylko móc pływać.

Policjant lubi różnorodność akwenów i krajobrazów, dlatego pływa w morzach południowej Europy, gdzie także nurkuje poznając faunę i florę. Nie są mu jednak obce chłodniejsze wody północnej Europy.

– Co do planowania rejsów, to początkowo sam wyszukiwałem ciekawe trasy rozmawiając ze znajomymi, czy też wyszukując ofert w Internecie – opowiada. – Obecnie większość wypraw zawiązuje się w ramach dyskusji grupy znajomych, z którymi pływam od lat. W tym przydatne są też zamieszczane w Internecie foto-albumy żeglarzy, którzy dzielą się swoimi wrażeniami i propozycjami.

Przy okazji, warto dodać, że asp. Urban Wątor reprezentuje polkowicką jednostkę w regatach organizowanych pod patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu. Nie bez efektów, bo zawsze zajmuje czołowe miejsca, co przyniosło mu tytuł najlepszego żeglarza w dziesięcioletniej historii tych imprez.

UR/ŹRÓDŁO: KPP POLKOWICE

Dodaj komentarz