POLKOWICE. Podsumowali polsko-niemiecki projekt

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPracownicy Volkswagen Motor Polska, młodzież z Zespołu Szkół w Chocianowie oraz uczniowie zawodu z Wolfsburga, Chemnitz, Zwickau i Drezna spotkali się w połowie listopada w Niemczech na podsumowaniu swojego pobytu w Oświęcimiu oraz w byłym obozie Auschwitz – Birkenau. Przebywali tam w ramach programu „Praca w Miejscu Pamięci – Nauka poprzez spotkanie”. A kierują nimi szacunek i tolerancja. 

– W trakcie tygodniowego pobytu w Niemczech uczestnicy programu odwiedzili fabrykę VW w Mosel, Instytut Kształcenia VW w Zwickau oraz zwiedzili Reichstag, siedzibę niemieckiego Bundestagu, drugą obok Bundesratu izbę parlamentu Niemiec – informuje Agnieszka Stefanko, koordynator programu z VWMP. – Mieli okazję do wielu wspólnych refleksji na temat pracy, którą wykonywali we wrześniu na rzecz Muzeum Auschwitz-Birkenau. Podzielili się nimi z byłym więźniem Justinem Sonderem, którego byli gośćmi z okazji wręczenia mu okolicznościowego medalu, przygotowanego przez muzeum dla byłych więźniów, którzy 27 stycznia tego roku brali udział w uroczystościach 70. rocznicy wyzwolenia obozu. Złożyli też kwiaty przed Ambasadą Francji w Berlinie, upamiętniając w ten sposób ofiary ataków terrorystycznych z Paryża.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ponadto, grupa – w obecności Mariana Turskiego, ocalałego z Auschwitz – wspólnie z Christophem Heubnerem, wiceprezydentem Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego przekazała „Dar Pamięci” Ministrowi Sprawiedliwości Niemiec Heiko Maas. Jest to rzeźba odwróconej literki „B” w słowie „Arbeit” z napisu nad bramą obozu Auschwitz „ARBEIT MACHT FREI” (praca czyni wolnym), którą wykonali więźniowie na rozkaz SS.

– Symbolizuje ona do dzisiaj i będzie symbolizować w przyszłości przesłanie więźniów do przyszłych pokoleń: „Pamiętajcie o tym: kiedy dzieje się niesprawiedliwość, kiedy ludzie są dyskryminowani i prześladowani – nie pozostawajcie obojętni. Obojętność zabija” – wyjaśnia Agnieszka Stefanko. – Była to demonstracja poczucia własnej wartości i pewności siebie w otoczeniu, w którym łamano wszelkie prawa człowieka.

Aby przypomnieć o znaczeniu obozu Auschwitz, o ofiarach i genezie tej tragedii, ale także, by docenić pamięć jako zdolność daną jedynie człowiekowi, w 2010 roku Międzynarodowy Komitet Oświęcimski ufundował „Dar Pamięci”. Wyróżnienie to przyznawane jest osobistościom, które postępują zgodnie z ideą ocalałych z Auschwitz „Nigdy Więcej!”.

UR/ŹRÓDŁO: VWMP

Na zdjęciu 1. (od lewej): Giuseppe Costanzo (VW Wolfsburg), Andrea Vogelsang (VW Bildungsinstitut Zwickau), Szymon Grombik (VW MP), Christoph Heubner (Wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego z Berlina), Heiko Maas (Minister Sprawiedliwości RFN), Marian Turski (ocalony z Auschwitz), Agnieszka Stefanko (VW MP), Alan Zimoląg (VW MP), Mateusz Gacek (VW MP),

Na zdjęciu 2. – Uczestnicy projektu w Reichstagu.

Dodaj komentarz