POLKOWICE. Pamięć, bez nietolerancji i nienawiści

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przedstawiciele Volkswagen Motor Polska Agnieszka Stefanko, Szymon Grombik i Alan Zimoląg oraz absolwentka Zespołu Szkół w Chocianowie Joanna Durkacz uczestniczyli w obchodach 71. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau zorganizowanych pod koniec stycznia w Berlinie. Wcześniej, wszyscy wzięli udział w programie „Praca w Miejscu Pamięci”. 

W Berlinie polskiej delegacji towarzyszyli koledzy z fabryk Volkswagena z Hanoweru, Kassel i Wolfsburga. Całość koordynował Christoph Heubner, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. Wspólnie złożyli wieniec na placu Wittenberga przy rzeźbie odwróconej litery „B” (od słów: Be Remembered), która przypomina o ofiarach Auschwitz. I uczcili ich pamięć minutą ciszy. W Miejscu Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu zorganizowano wystawę „Nie pozwólcie umrzeć naszym obrazom”, przedstawiającą prace małżeństwa malarzy Felicji Platek i Felixa Nussbauma, którzy w 1944 zostali deportowani do Auschwitz, gdzie zaginął po nich ślad. Poprzez obrazy płynie apel Felixa Nussbauma „jak mnie już nie będzie, nie dajcie umrzeć naszym obrazom”, który przypomniał Klaus Staeck, prezes honorowy Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. 

Gośćmi specjalnymi wystawy byli m. in.: dr Jerzy Margański, ambasador RP w Niemczech, Yakov Hadas-Handelsmanem, ambasador Izraela oraz były więzień obozu Marian Turski z Warszawy. 

– Wieloletnie zaangażowanie Volkswagena i jego pracowników jest jedyne w swoim rodzaju. Prace w Miejscu Pamięci w Auschwitz są pedagogicznym kamieniem milowym na drodze ku pamięci. My, którzy przeżyliśmy, jesteśmy wdzięczni młodym ludziom za to, że nas słuchają. Oni i inni pracownicy Volkswagena rozprawiają się z naszymi doświadczeniami z gett i obozów. Mamy nadzieję i życzymy sobie, że w przyszłości będziemy mogli żyć we wzajemnym poszanowaniu, bez wykluczenia, nienawiści i nietolerancji. Taki właśnie jest sens naszej wspólnej pracy – mówił Marian Turski. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podczas wernisażu wystawy Joanna Durkacz z Chocianowa podzieliła się swoimi refleksjami na temat życia Felicji Platek i Felixa Nussbauma. 

Prace w Miejscach Pamięci Auschwitz-Birkenau i spotkania młodych w Oświęcimiu są wspólnym projektem Volkswagena, z inicjatywy Rady Zakładowej Volkswagena i przedsiębiorstwa przy wsparciu Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. Program obejmuje też spotkania m.in. z byłymi więźniami Holokaustu oraz obozów zagłady Auschwitz. 

UR/FOT. VWMP

 

Dodaj komentarz