POLKOWICE. Już planują, jak za rok przyjąć gości z całego świata

POLKOWICE1Warsztaty, koncerty, wycieczki i zajęcia plenerowe to niektóre z propozycji, jakie znalazły się w programie pięciodniowego pobytu w Polkowicach młodych ludzi z różnych krajów podczas Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu przyszłego roku w Krakowie. O tym, jak można ich przyjąć i zaprezentować walory ziemi polkowickiej rozmawiano podczas sobotniej (8 maja) konferencji w Dolnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach.

– Oczywiście ten plan jest na razie tylko wstępnym projektem, który może podlegać zmianom – zapowiedział ksiądz Łukasz.

Polkowice znalazły się w grupie sześciu kampusów, tj. miast, które przez tydzień poprzedzający Światowe Dni Młodzieży, będą gościć pielgrzymów z całego świata. Przyjadą 20 lipca i pozostaną do 26 lipca 2016 r.

– Polkowice wielokrotnie udowodniły, że są miastem przyjaznym, potrafiącym stawiać czoła różnym wyzwaniom. Jestem przekonany, że młodzież ze świata zostanie przyjęta godnie, pięknie i z honorem – mówił ksiądz biskup Marek Mendyk.

Jak już informowaliśmy, polkowicki samorząd już rozpoczął przygotowania. Powołany został zespół, który będzie je koordynować.

– Bardzo zależy mi na tym, by młodzież nocowała u naszych polkowickich rodzin – mówił burmistrz Wiesław Wabik, – Wówczas byłaby doskonała okazja do tego, by w pełni poznać naszą kulturę, zwyczaje oraz gościnność. Jesteśmy gotowi do tego, by udostępnić Polkowice gościom z zagranicy i wspólnie z mieszkańcami sprawić, aby pobyt w naszym mieście został przez nich zapamiętany jak najdłużej – dodał.

Konferencja była także okazją do wspomnień z pobytu na wcześniejszych Światowych Dniach Młodzieży.  Podzielili się nimi ksiądz Łukasz Rusinek oraz Monika Lada i Krzysztof Sędacki (oboje na zdj.). Monika była zarówno w Rio de Janeiro i Madrycie, a Krzysztof w tym drugim mieście.

– Takie spotkania to jest coś niesamowitego, źródło wspaniałych doznań. W Rio byłam zaskoczona pozytywnym nastawieniem Brazylijczyków oraz ich entuzjazmem. Czuło się tam tę chrześcijańską wspólnotę. W Madrycie, z kolei, wrażenie zrobiła na mnie doskonała organizacja. Wszystko było perfekcyjne: komunikacja, gastronomia, organizacja czasu wolnego – opowiadała Monika Lada.

Krzysztof był podobnego zdania, ale – jak dodał – Polkowice mają „wiele do zaoferowania pielgrzymom ze świata”.

Dodajmy, że będą to drugie Światowe Dni Młodzieży w naszym kraju. Pierwsze odbyły się w 1991 roku w Częstochowie. Wzięło w nich udział około 1,5 mln osób. A ideę tych spotkań zaszczepił wśród młodych ludzi Jan Paweł II, który w 1984 r. w Rzymie wręczył im krzyż – symbol Dni.

 UR

Dodaj komentarz