Polkowice chcą być sercem Zagłębia Miedziowego (WIDEO)

„Gmina Polkowice – Serce Zagłębia Miedziowego” to nowe hasło polkowickiego samorządu. Burmistrz Łukasz Puźniecki nie ukrywa, że chciałby m.in. organizować w mieście obchody barbórkowe. Czy to oznacza, że Lubin straci palmę pierwszeństwa w kultywowaniu górniczych tradycji?

Nowe hasło gminy Polkowice burmistrz przedstawił podczas dzisiejszej konferencji w ratuszu.

– Hasło ma pokazać, że rozpoczynamy walkę o serca mieszkańców Zagłębia Miedziowego, ale też całego Dolnego Śląska i Polski – powiedział Łukasz Puźniecki. – Chcemy na nowo opowiedzieć wszystkim historię małego miasteczka na Dolnym Śląsku, które ma ambicje, w którym mieszkają wspaniali ludzie i które prężnie się rozwija. Będzie również bardzo istotnym ośrodkiem decydującym o tym, jak będzie wyglądała przyszłość całego subregionu – dodał.

Jeden z głównych pomysłów dotyczy obchodów barbórkowych.

– Wystosowaliśmy do zarządu KGHM oficjalne zaproszenie, aby móc wspólnie zrealizować te obchody w Polkowicach – wyjaśnił burmistrz gminy. – Czekamy na odpowiedź. W ramach naszych działań uroczystości barbórkowe będą obchodzone. Zorganizujemy pierwszą gminną karczmę w Rynku, ale to nie jest jedyny akcent. Chcemy w ciągu całego roku organizować wiele inicjatyw, by przypominać o tym, że jest to miasto górnicze i że Polkowice to serce Zagłębia Miedziowego.

Dyrektor Polkowickiego Centrum Animacji Bogusław Godlewski już zapowiedział górniczą atrakcję w czasie Dni Polkowic. Dodał też, że także w Rynku organizowane będą „działania związane z kulturą i tożsamością górniczą”, przeznaczone dla młodszych i starszych.

Z kolei rzecznik magistratu Roman Tomczak wspominał: – Pod koniec lat 70-tych przy wyjeździe z Polkowic do Polkowic Dolnych przed skrzyżowaniem z obwodnicą, po prawej stronie na rogu, stał duży baner z napisem: „Polkowice – serce Zagłębia Miedziowego”. Utkwiło mi to w pamięci. Już wcześniej zgłaszałem to jako hasło do odzyskania, które jest nośne, prawdziwe i mogłoby spodobać się polkowiczanom właśnie dlatego, aby mogli odbudować swoją tożsamość związaną z górnictwem. Hasło to oddaje klimat naszego miasta.

Zobacz także: 

Fot. UR

Dodaj komentarz