Polkowice chcą być jeszcze bardziej ekologiczne

Wpływ wdychanego przez polkowiczan powietrza na ich zdrowie i prezentacja indywidualnych czujników powietrza były głównymi tematami spotkania zorganizowanego w ramach zespołu ds. zazieleniania gminy na lata 2020-2030.

– Oddychamy między innymi tym, co sami wrzucimy do naszych kominków i pieców, dlatego tak ważna jest świadomość ekologiczna i wyrobienie w sobie nawyku dbania o środowisko już na poziomie pojedynczego gospodarstwa domowego – przekonywała podczas spotkania przedstawicielka firmy, od której urząd gminy zakupił siedem czujników monitorujących m. in. stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5, a odczyty z nich można śledzić na bieżąco na stronie internetowej urzędu w zakładce „Jakość powietrza”.

Jak już informowaliśmy, w trosce o środowisko w budynkach polkowickiego magistratu zainstalowano filtry do wody, co znaczy, że nie będzie już kupowana ta – w butelkach PET.

– Ponad sześć tysięcy takich butelek nie trafi do środowiska, to około 120 kilogramów plastiku rocznie – powiedział burmistrz Łukasz Puźniecki. – Będzie też taniej, bo używanie filtrów kosztuje 30 procent mniej niż kupowanie wody butelkowanej – podkreślił, a jak dodał, gmina była liderem projektu ekologicznego, dzięki któremu kilka samorządów z powiatów polkowickiego i głogowskiego otrzymało granty z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na wymianę starych pieców na ekologiczne.

Podczas spotkania mówiono też o tym, jaki wpływ na stan powietrza w gminie ma rosnąca liczba pojazdów. W tym kontekście warto przypomnieć, tabor komunikacji miejskiej w Polkowicach składa się w części z autobusów elektrycznych, a zakup dziewięciu kolejnych jest w planach. Część środków na ten cel, ok. 14 mln zł, gmina pozyskała z grantów zewnętrznych.

Ciekawym tematem spotkania była prezentacja indywidualnych czujników jakości powietrza Dust Air. Dwa takie urządzenia gmina już zakupiła. Od stycznia będą wypożyczane m. in. do szkół na zajęcia z edukacji ekologicznej.

– Pracujemy także nad regulaminem, który pozwalałby wypożyczać taki czujnik na kilka dni przez mieszkańców naszej gminy – dodaje Mateusz Czarnecki z Wydziału Ochrony Środowiska i Obszarów Wiejskich UG Polkowice. – Wiele osób mogłoby się wtedy przekonać o jakości powietrza w swoim otoczeniu.

Zespół ds. zazieleniania gminy na lata 2020-2030 powstał we wrześniu z inicjatywy burmistrza gminy. Zajmuje się m.in. przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, poprawą jakości powietrza na terenie gminy Polkowice oraz ochroną terenów przyrodniczo cennych.

Fot. UR/UG Polkowice

Dodaj komentarz