Polkowiccy uczniowie wyjadą na zieloną szkołę

Ponad 400 trzecioklasistów z gminy Polkowice wyjedzie w najbliższy poniedziałek, 16 kwietnia, na zieloną szkołę. Uczniowie spędzą trzy tygodnie w nadmorskiej Pogorzelicy.

Wyjazd organizowany jest w ramach gminnego programu monitorowania zdrowia w ochronie ekologicznej dziecka. Do Pogorzelicy wyjedzie 113 uczniów SP nr 1, 96 – SP nr 2, 156 – SP nr 3, 15 – SP nr 4 oraz 30 – Szkoły Podstawowej Integracyjnej w Jędrzychowie. Przez trzy tygodnie będą mieszkać w ośrodku z krytym basenem, polem do mini golfa, boiskiem sportowym i parkiem linowym. W programie są zajęcia dydaktyczne, ale nie zabraknie też atrakcji. Będą to wycieczki autokarowe, pikniki i turnieje sportowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, ogniska i zabawy na świeżym powietrzu. Ponadto, dzieci skorzystają z programu apiterapii, czyli leczenia produktami pochodzenia pszczelego.

– Bodźcowy, nadbałtycki klimat, pełen aerozolu morskiego, wpływa korzystnie na zdrowie i wzmacnia odporność – mówi Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ. – Dzięki zielonej szkole, nasi uczniowie mają okazję skorzystać z pobytu nie tylko o charakterze edukacyjnym, ale również leczniczym. Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych wspiera to przedsięwzięcie poprzez monitorowanie zdrowia uczniów i zapewnienie im opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i osiem pielęgniarek – dodaje.

Wyjazdy na zielone szkoły realizowane są przez gminę Polkowice już od 25 lat. Ich celem jest profilaktyka zdrowia związana z ograniczaniem wpływu metali ciężkich na zdrowie i rozwój dzieci. Przed każdym turnusem w PCUZ wykonywane są badania laboratoryjne, w tym na zawartość ołowiu we krwi, a po powrocie znad morza – badania kontrolne. Do tej pory opieką profilaktyczną i terapeutyczną objętych zostało 16 874 dzieci. Jak zapewnia doktor Jolanta Węgierska-Januszkiewicz, pediatra prowadząca poradnię „ekologiczną”, od wielu lat nie stwierdzono ołowicy wśród polkowickich uczniów.

Od pierwszej edycji, zielone szkoły finansuje gmina Polkowice.

– Rodzice ponoszą tylko część kosztów związanych z pobytem dzieci nad Bałtykiem – dodaje Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

W tym roku na każde wyjeżdzające dziecko samorząd przeznaczył 1514 zł. Dopłata rodziców to 306 złotych.

Fot. Ilustracyjne/UR

Dodaj komentarz

*

code