Polkowiccy radni o finansowaniu gminnego sportu (WIDEO)

Do tej pory, polkowickie kluby sportowe składały w urzędzie gminy wnioski o dotacje. Obecnie, takie wsparcie finansowe będą mogły otrzymać w drodze otwartego konkursu ofert.

O zmianach w finansowaniu gminnego sportu radni miejscy zdecydowali, większością głosów, podczas ostatniej sesji. Nowa uchwała ma ujednolicić zasady dla wszystkich dyscyplin sportowych. Nowością jest 10-procentowy wkład własny klubów sportowych i stowarzyszeń, które będą starać się o dotację.

– Mogą to być pieniądze, ale też wkład osobowy, czyli to, co kluby same zrealizują – wyjaśnia radny Tomasz Szulc. – Na przykładzie LZS-ów, do takiego wkładu osobowego może być wliczone malowanie linii czy wykonanie innych prac związanych z przygotowaniem boiska na mecz. Taki wkład własny będzie obowiązywać młodzież, jak i seniorów. Nowością są też, tak zwane, małe granty. To dotacja, jaką burmistrz gminy może przyznać klubowi dwa razy w roku, bez procedury konkursowej.

Wysokość takiej dotacji nie może przekroczyć 10 tys. zł, a wskazane we wniosku zadanie musi być zrealizowane w ciągu 90 dni. Dodajmy, że wcześniej projekt tej uchwały był konsultowany ze środowiskiem sportowym w całej gminie.

– Zobaczymy, jak to będzie po pierwszym roku – mówi Grzegorz Szamocki, prezes LZS „Kłos” Moskorzyn. – Na pewno wielu klubom trudno będzie znaleźć sponsorów, bo przy tych dziesięciu procentach będzie musiał być wkład własny. Część klubów ma składki, a z tego, co dowiedzieliśmy się w gminie, będzie możliwość wycenienia naszej pracy. Do tej pory wiele rzeczy robiliśmy sami: rysowanie linii na mecze, treningi we własnym zakresie, a także pranie kompletów strojów. To też wiąże się z kosztami. Z dotacji pokrywaliśmy mecze wjazdowe i opłaty dla sędziów, którzy do nas przyjeżdżali – dodaje. – A jeżeli chodzi o konkurs ofert, to dobrze byłoby, gdy w tym pierwszym roku był w gminie ktoś kto nas trochę poprowadzi. Podpowie, jak taką ofertę przygotować.

Ponadto, podczas sesji burmistrz Łukasz Puźniecki wprowadził autopoprawkę dotyczącą zabezpieczenia dodatkowych środków na rozbudowę infrastruktury sportowej przy stadionie KS „Górnik” Polkowice. Chodzi m. in. o boisko ze sztuczną płytą. Na ten cel gmina będzie się też starać o fundusze zewnętrzne, m. in. z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Zobacz także: 

Fot. UR

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..