Gminy połączą siły w sprawie arsenu

Władze Głogowa wraz z trzema samorządami z powiatu głogowskiego podpisały porozumienie w sprawie arsenu. Do współpracy nie przystąpiła gmina wiejska Głogów i Jerzmanowa.

Prezydent Głogowa oraz wójtowie gmin Kotli, Żukowic i Pęcławia podpisali list intencyjny o współpracy, która ma zminimalizować zagrożenia ze strony arsenu.

– Samorząd Głogowa będzie dzielił się z powyższymi gminami swoimi pionierskimi działaniami związanymi z badaniem na poziom arsenu w organizmach głogowian – zapewnia Rafael Rokaszewicz.

– Gminy chcą rozszerzyć porozumienie zawartego przez Gminę Miejską Głogów z KGHM i MCZ o gminy powiatu głogowskiego oraz wspólnie wystąpić do Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Ochrony Środowiska i Zarządu Województwa Dolnośląskiego o pomoc i wsparcie w działaniach prozdrowotnych i proekologicznych – czytamy w porozumieniu

Nie wszystkie gminy z powiatu głogowskiego przyłączyły się do tej inicjatywy. Oprócz gminy Głogów listu nie podpisała też gmina Jerzmanowa. Jak wyjaśnia jej wójt Lesław Golba, samorząd chce podejść do problemu arsenu indywidualnie, bo tego oczekują mieszkańcy.

– Na jednej z ostatnich sesji jedna z radnych złożyła wniosek, aby gmina Jerzmanowa przeprowadziła badania na zawartość arsenu wśród mieszkańców. W związku z tym gmina będzie prowadziła indywidualne działania w tym kierunku. Chcemy przeprowadzić te badania najlepszą metodą.

Wójt zamierza spotkać się z w tej sprawie w władzami KGHM. Na razie nie wiadomo, jakie to miałyby być badania ani kogo obejmą.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..