Polacy ruszyli do urn. Dziś wybieramy prezydenta

O godz. 7 w całej Polsce zostały otwarte lokale wyborcze, które będą czynne do godz. 21. Dziś Polacy po raz siódmy wybierają prezydenta w wyborach powszechnych. Wskutek epidemii koronawirusa tegoroczne głosowanie odbywa się w specjalnym reżimie sanitarnym. Z tego też powodu przed lokalami ustawiły się wielometrowe kolejki. Między wyborcami musi być bowiem zachowany 1,5-metrowy odstęp.

Przypomnijmy, że w pierwszej turze głos możemy zagłosować na jednego spośród 11 kandydatów: Rafała Trzaskowskiego (Koalicja Obywatelska), Roberta Biedronia (Lewica), Krzysztofa Bosaka (Konfederacja), Andrzeja Dudę (z poparciem PiS), Szymona Hołownię (bezpartyjny), Marka Jakubiaka (Federacja dla Rzeczypospolitej), Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL-Koalicja Polska), Mirosława Piotrowskiego (Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi), Pawła Tanajno (bezpartyjny), Waldemara Witkowskiego (Unia Pracy) lub Stanisława Żółtka (Kongres Nowej Prawicy).

Żeby otrzymać kartę do głosowania, należy pokazać komisji dokument potwierdzający tożsamość. Członkowie komisji mogą poprosić o odsłonięcie twarzy w celu weryfikacji. Po otrzymaniu karty należy zagłosować na wybranego kandydata, złożyć ją na pół i wrzucić do urny. Dla bezpieczeństwa warto zabrać ze sobą do lokalu własny długopis. Aby głos był ważny, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Jeśli wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę jego głos zostanie uznany za nieważny.

Uprawnieni do udziału w głosowaniu powinni też pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Przy wejściu do lokalu wyborczego musi się znajdować dozownik z płynem do dezynfekcji rąk. W lokalu trzeba zakryć usta i nos oraz utrzymywać 1,5-metrowy odstęp od innych osób.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej w dzisiejszych wyborach prezydenckich może uczestniczyć 30 237 180 osób, w tym za granicą 373 751 osób. Lubinianie głosują w 49 lokalach wyborczych.

Pamiętajmy, że do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza, podczas której obowiązuje zakaz agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób.

PKW zaplanowała na dziś cztery konferencje prasowe, o godz. 10, 13.30, 18.30 i 22. Na pierwszej poinformuje o rozpoczęciu i przebiegu głosowania. Z dwóch kolejnych dowiemy się o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania, a na ostatniej zostaną przekazane informacje o zakończeniu głosowania.

Fot. JD

Dodaj komentarz