Majówka w Lubinie to od kilku lat dwa festiwale: piwa i kwiatów. I w tym roku na błoniach będą królować złociste trunki i różne rośliny, jednak nieco wcześniej, bo w weekend poprzedzający trzydniowe majowe święto. Nie zabraknie także muzyki. Na plenerowej scenie wystąpią m.in. Dawid Kwiatkowski, Czadomen i Video.
– W tym roku majowy weekend jest wyjątkowo rozciągnięty, bo potrwa aż pięć dni. Dlatego zdecydowaliśmy, że majówkę rozpoczniemy w sobotę, 29 kwietnia i zakończymy 1 maja – mówi Marek Zawadka, dyrektor Ośrodka Kultury Wzgórze Zamkowe. – Wybraliśmy najsensowniejsze rozwiązanie. W przyszłym roku festiwale odbędą się już tradycyjnie 1, 2 i 3 maja – dodaje.
Świętowanie rozpocznie się 29 kwietnia V Festiwalem Piwa, który potrwa trzy dni, czyli do 1 maja. Jak co roku będą dobrze już znani lubinianom wystawcy, ale nie tylko. Wieści o lubińskiej imprezie docierają także do nowych browarów regionalnych, kontraktowych i restauracyjnych, więc również stali bywalcy festiwalu będą mieli okazję spróbować nowych smaków.
Złocisty trunek nie będzie jedynym bohaterem lubińskiej majówki. 30 kwietnia rozpocznie się dwudniowy Festiwal Kwiatów i Roślin.
Na błoniach swoje stoiska rozstawi kilkudziesięciu wystawców z całej Polski. Będzie można obejrzeć i kupić między innymi kwiaty balkonowe, rabatowe, doniczkowe, byliny, krzewy ozdobne oraz środki do ich produkcji. Nowością będą ogrodzenia i bramy wykonywane z krzewów i kwiatów.
– Jak zwykle festiwalowi towarzyszyć będą prelekcje, podczas których będzie można się dowiedzieć wszystkiego na temat upraw i pielęgnacji roślin. Przyjedzie do nas również stały bywalec naszej imprezy, wybitny znawca roślin Witold Czuksanow. Autor 15 książek znany z programu telewizyjnego „Ogród po polsku” – mówi Małgorzata Biadala, koordynator Festiwalu Kwiatów i Roślin w Lubinie.
Czuksanow jak zwykle przeprowadzi w Lubinie akcję „Polska w kwiatach”. Każdy będzie więc mógł zasadzić własnoręcznie roślinę. Ponadto poprowadzi prelekcje o kwiatach cebulowych w ogrodzie, o smacznych kwiatkach, które można wykorzystać w kuchni oraz o warzywach, które warto wprowadzić do jadłospisu.
Tradycyjnie odbędą się także warsztaty florystyczne i rzemieślnicze, będzie również strefa dziecka. Pojawi się jednak też pewna nowość. Na festiwal przyjedzie Małgorzata Kalemba-Drożdż, która udowodni, że kwiaty można nie tylko podziwiać, ale także… jeść. Autorka blogu o nazwie Trochę Inna Cukiernia wydała już kilka książek kulinarnych z przepisami na dania z kwiatów. Są to: „Jadalne kwiaty”, „Różane przepisy” i „Słodki sposób na alergię”. Małgorzata Kalemba-Drożdż zdradzi przepisy na przepyszne lawendowe krakersy, smaczne racuchy z mniszka czy wyśmienicie pachnące kanapki z pokrzywą i stokrotkami. Podczas prowadzonych przez nią kulinarnych warsztatów można będzie nie tylko skosztować nowych smaków, ale także nauczyć się gotować z kwiatami.
Festiwalom będzie także towarzyszyć Przegląd Zespołów Folklorystycznych z terenu powiatu lubińskiego. Zaplanowano go na 30 kwietnia.
To nie będzie jednak jedyna muzyka, jaką usłyszymy w tym roku podczas majówki. 29 kwietnia na scenie rozstawionej na błoniach odbędzie się Wiosenne Granie. Podczas koncertu, który rozpocznie się o godzinie 17 usłyszymy: Dawida Kwiatkowskiego, zespół Video, Czadomana oraz zespół TAMP.
Jak informują organizatorzy koncertu, muzyków tych wskazali lubinianie i mieszkańcy Zagłębia Miedziowego. Na Facebooku wiele osób pisało, że czeka na koncert Dawida Kwiatkowskiego, pojawiła się również petycja. Podobnie wybór zespołu Video jest efektem ubiegłorocznego głosowania.
Koncert jest biletowany. Do 28 kwietnia za wejściówkę trzeba zapłacić 39 zł, zaś w dniu imprezy będzie ona kosztować 50 zł.
Również, żeby wejść na festiwale piwa i kwiatów, zapłacimy za wstęp, w tym przypadku – jak co roku – kilka złotych. Ponieważ pierwszy dzień festiwalu piwa, czyli sobota, 29 kwietnia, połączony jest z koncertem Wiosenne Granie, obowiązywać będzie tylko wejściówka na koncert.
Dokładne ceny festiwalowych biletów oraz szczegółowy harmonogram imprezy poznamy w ciągu najbliższych dni.
Organizatorem festiwali jest Stowarzyszenie Sport-Art.