PASZOWICE. Chcą się pozbyć azbestu

UG Paszowice usuwanie azbestuDobra wiadomość dla właścicieli gospodarstw, do budowania których użyto azbestu. Właściciele nieruchomości mogą pozbyć się tego niebezpiecznego materiału ze swoich posesji bezpłatnie. Gmina Paszowice stara się o dofinansowanie na ten cel.

-W ramach tego programu wykonany będzie demontaż azbestu, transport oraz zutylizowanie materiału w odpowiednim miejscu – mówi Piotr Chruściel z Urzędu Gminy Paszowice. – Z informacji, jakie posiadamy wynika, że w gminie jest jeszcze około 140 gospodarstw, w których znajduje się azbest – dodaje urzędnik.

Dachy z materiałów azbestowo-cementowych, popularnie nazywanych eternitem powstawały głównie w latach 60 i 70. Azbest wówczas był używany także do produkcji rur i kanałów wentylacyjnych. Wyroby z azbestu były tanie i odporne na mróz, a także na ogień i korozję. Azbest jest jednak bardzo niebezpiecznym materiałem dla zdrowia. Może być przyczyną takich schorzeń, jak nowotwory krtani, żołądka i jelit, trzustki czy jajnika.

– Każdy, kto chce przystąpić do programu i pozbyć się azbestu powinien złożyć wniosek do końca stycznia w pokoju nr 17 w naszym urzędzie – mówi Piotr Chruściel.

Gmina stara się o dofinansowanie projektu. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu może dołożyć do 85 proc. na ten cel, natomiast pozostałe 15 proc. kwoty pokryje budżet Gminy Paszowice.

JW, DRM/FOT. UG PASZOWICE

Dodaj komentarz