Park Linowy gotowy – otwarcie już w piątek!

Przejście jego trasami z pewnością sprawi sporo frajdy nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Dziś nowo powstały Park Linowy testowali dziennikarze, a już od piątku będzie to mógł zrobić każdy. Na weekend zaplanowano bowiem wielkie otwarcie.

Park Linowy, znajdujący się w parku Leśnym w Lubinie, jest długi na 260 metrów i wysoki na 13. To w sumie 18 przęseł o różnym stopniu trudności. Trasa niższa przeznaczona jest dla dzieci od 7 lat, a wyższa dla osób od 12. roku życia. Po trasach będzie można poruszać się tylko w jednym kierunku. Z obu wydostać się będzie można zjeżdżając po ślizgawce lub przechodząc po skomplikowanej siatce. Oczywiście młodsze dzieci powinny być pod opieką rodzica, dziadka, bądź innego dorosłego.

– Liczymy na zdrowy rozsądek rodziców – zastrzega Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie, które zarządza parkiem Leśnym, zarówno częścią wystawową, jak i rekreacyjną. – Ten park będzie miał dużo plusów, ale też będą minusy. Nieraz z przyczyn silnego wiatru lub deszczu będziemy musieli go zamykać – bezpieczeństwo przede wszystkim. My będziemy się uczyli tego parku, odwiedzający też – przyznaje, zapraszając do parku już od najbliższego piątku, 23 sierpnia, choć może nie wszystkich od razu.

– Wszędzie, gdzie otwierano takie parki, były dzikie tłumy, więc spodziewamy się, jak wszędzie, trudności. Dlatego, jeśli można, prosimy, by ograniczyć te wizyty – mówi dyrektor Zawadka.

Wstęp do parku jest bezpłatny. W założeniu jest on bezobsługowy. Na początku, przez pierwszy miesiąc, będzie go jednak obsługiwać 10 osób. Na konstrukcjach może bowiem przebywać maksymalnie 140-150 osób. Pracownicy będą czuwać, by ta liczba nie została przekroczona, będą wpuszczać chętnych.

– Jeżeli wchodzimy do tego parku, prosimy, by wziąć trzy głębsze oddechy i nie poganiać ludzi przed sobą. Nie każdy ma taką sprawność, jak my, może być ktoś wolniejszy, np. babcia z dzieckiem – dodaje Zawadka.

Wchodząc do parku warto więc zachować zdrowy rozsądek i 2,5-metrowy odstęp od tych idących przed nami, a wybierając się do niego zadbać o odpowiednie obuwie i ubiór. Pokonanie niektórych przeszkód mogą znacznie utrudnić buty na obcasie czy spódniczki.

Dla najmłodszych dzieci powstał mniej ekstremalna atrakcja – plac zabaw w kształcie krokodyla. Wejść do niego można przez paszczę, a środku czeka trasa z przeszkodami.

Dziś trasy Parku Linowego testowali dziennikarze, ale park otwarty zostanie tak naprawdę od piątku od godziny 11.

Później czynny będzie przez sześć dni w tygodniu – poza poniedziałkami.

– W poniedziałek park będzie nieczynny, bo po weekendzie, dużym natężeniu ruchu będziemy musieli przejrzeć konstrukcje, by było bezpiecznie. Zresztą będziemy to też robili każdego ranka – wyjaśnia dyrektor Muzeum Historycznego.

Od wtorku do czwartku z parku będzie można korzystać od godziny 12 do 18. Zaś w piątki, soboty i niedziele będzie czynny w godzinach 12-20. Dokładne godziny zostaną jeszcze podane na Facebooku Parku Linowego.

Fot. T. Folta, M. Czerniawska oraz M. Chabasińska

Dodaj komentarz

*

code