Owoce tuczą? Dietetyk wyjaśnia

W profilaktyce chorób cukrzycowych i leczeniu nadwagi dietetycy zwracają uwagę na to, że trzeba ograniczyć spożywanie tłuszczów i cukru. Ten ostatni jest nie tylko w słodyczach czy lodach, ale też w owocach. Specjaliści radzą: owoce jemy dwa razy dziennie, a warzywa trzy razy. 

– Owoce jemy przed południem – podkreśla dietetyk Marzena Czarzasta-Omińska, pracująca w Gabinecie Poradnictwa Żywieniowego i Dietetyki Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych. – Zawierają one łatwo przyswajalne cukry proste, dlatego wieczorne podjadanie słodkich owoców może prowadzić do nadwagi i chorób związanych z cukrzycą. Ktoś myśli, że dla zdrowia zje do wieczornego filmu dwa jabłka. Równie dobrze mógłby usiąść z cukiernicą na kolanach i zjeść kilka łyżeczek cukru. Wieczorem, jeżeli mamy taką potrzebę, podjadajmy warzywa – podpowiada.

Z kolei, szklanka świeżo wyciskanego soku z sezonowych owoców: gruszek, jabłek czy śliwek, to prawie 10 kostek cukru i zdecydowanie mniej pektyn, dlatego lepiej zjeść kilka śliwek, niż wyciskać z nich sok.

– Owoc szybciej zaspokoi głód i pozwala na przyswojenie wszystkich witamin i mikroelementów – wyjaśnia dietetyk. – Nie zalecam picia zbyt dużej ilości soków i podawania ich zwłaszcza dzieciom. Uzależniają się w ten sposób od cukru. A potem przychodzą do mnie pacjenci i dziwią się, dlaczego tyją. Przecież nie jem tłuszczów ani słodyczy, tylko owoce! Zapominają, że w tych ostatnich jest bardzo dużo fruktozy. Jeżeli mamy ogromną ochotę na sok, to wystarczy wycisnąć go z jednego owocu, uzupełnić szklanką wody i nie dosładzać.

Owoce jagodowe, takie jak truskawki, maliny, borówki amerykańskie czy leśne jagody to z kolei ogromne źródło antyoksydantów, które pomagają w walce z wolnym rodnikami powodującymi wiele schorzeń.

– Zachęcam do jedzenia jagód, zwłaszcza przez osoby po 40. roku życia, gdyż znakomicie wpływają one na poprawę wzroku – dodaje Marzena Czarzasta-Omińska.

W Gabinecie Poradnictwa Żywieniowego i Dietetyki PCUZ można otrzymać porady np., jak bezpiecznie schudnąć, lepiej odżywiać się i poprawić stan zdrowia. Dietetyk pomaga też dzieciom z nadwagą i otyłością bilansując dietę wegetariańską. Doradza też kobietom w okresie ciąży i laktacji, a także osobom, dla których dieta jest elementem leczenia i profilaktyki np. w chorobach układów krążenia i pokarmowego czy cukrzycy.

Dietetyk przyjmuje we wtorki i czwartki. Rejestracja telefoniczna pod numerem 663 441 854.

Fot. PCUZ/UR

Dodaj komentarz