Oszuści dzwonią, seniorzy wzywają policję

Legniccy stróże prawa chwalą seniorów, którzy odbierając telefony od oszustów zachowują przytomność. Od dwóch dni żaden z mieszkańców nie dał się nabrać, choć „policjanci” oraz „wnuczkowie” kilkukrotnie próbowali wmówić im, że potrzebują ich oszczędności.

To efekt akcji uświadamiających, publikacji w lokalnych mediach i współpracy z instytucjami z naszego regionu – przekonują legniccy policjanci. I zaznaczają, że podobne działania pomogły już kilku osobom, które wczoraj i przedwczoraj odebrały podejrzane telefony od oszustów.

– W ciągu ostatnich dwóch dni legniccy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń od mieszkańców powiatu legnickiego o próbach oszustwa. Potencjalne ofiary otrzymywały telefony od rzekomego syna z informacją, że spowodował wypadek, w którym są osoby ranne i aby uniknąć odpowiedzialności karnej, musi przekazać pieniądze funkcjonariuszowi. Inne telefony dotyczył udzielenia pomocy policji w złapaniu przestępcy i przekazaniu gotówki wskazanej osobie – informuje Jagoda Ekiert, rzecznik prasowy KMP w Legnicy.

Jagoda Ekiert

Żaden z seniorów nie dał się nabrać. Wszyscy zorientowali się, że po drugiej stronie słuchawki, zamiast „policjanta” czy „wnuczka” siedzi osoba o nieuczciwych zamiarach i przekazali tę wiedzę funkcjonariuszom. Obecnie mundurowi wyjaśniają okoliczności wszystkich tych zdarzeń.

Korzystając z okazji stróże prawa przypominają, by nie przekazywać pieniędzy osobom, które dzwonią do nas, podając się za policjantów, funkcjonariuszy CBŚP czy członków rodziny. Zasady postępowania są proste: należy się rozłączyć, odkładając słuchawkę i potwierdzić czy dzwoniący rzeczywiście jest osobą, za którą się podaje. O podejrzeniach powinniśmy także powiadamiać policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

– Szczególnie apelujemy do młodych ludzi, aby porozmawiali z mamą, tatą, babcią, dziadkiem o metodach działania oszustów. Ustalcie także z nimi, że nigdy nie będziecie finansowych spraw załatwiać telefonicznie i nie nikt im obcy nie przyjdzie nigdy do nich po pieniądze. Warto również zadbać, by osoby starsze nie trzymały dużej gotówki w domach. Rozmawiajmy z członkami rodziny o tego rodzaju oszustwach. Ostrzegajmy i mówmy, co należy robić w takich sytuacjach. – uczula mł. asp. Ekiert.

Dodaj komentarz