Ostatnie dni na PIT

Do 1 czerwca można bez konsekwencji rozliczyć się z fiskusem. Według danych tutejszego urzędu skarbowego, deklaracje PIT-37 złożyli prawie wszyscy lubinianie. Zdecydowana większość zrobiła to przez internet.

Od ubiegłego roku służby skarbowe za nas przygotowują projekt PIT-37 i PIT-38 i takie rozliczenia zostały automatycznie zaakceptowane po 30 kwietnia. W związku z pandemią koronawirusa o miesiąc została wydłużona możliwość poprawienia albo uzupełnienia deklaracji oraz na dopłacenie podatku dla Urzędu Skarbowego. Korekty można dokonać przez platformę e-PIT, można użyć swojego Profilu Zaufanego, a także poprzez system e-deklaracje oraz wysyłając wersję papierową.

– Według naszych danych PIT-37 przez internet przesłało do nas już 35 468 osób. 4 419 zrobiło to w tradycyjny sposób. Zatem w tym toku tylko 12% lubinian rozliczyło się metodą papierową. Na podstawie tych dwóch liczb można stwierdzić, że rozliczyli się z nami prawie wszyscy mieszkańcy, ale jest jeszcze na to czas – informuje Dorota Fedczyszyn, naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie.

Dorota Fedczyszyn

W porównaniu do ubiegłego roku z możliwości rozliczenia przez internet skorzystało około trzy tysiące lubinian więcej.

– Osoby, które muszą dopłacić podatek należny fiskusowi, mają na to czas również do 1 czerwca. Będziemy jeszcze wysyłać wezwania, aby przypomnieć o obowiązku rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Dla lubinian przygotowano 1000 takich listów. Warto dodać, że jeśli ktoś w międzyczasie zapłaci ten podatek, nie musi tego robić kolejny raz – dodaje naczelnik.

Po otrzymaniu takiego listu mamy siedem dni na dopłatę podatku. Od tego roku, aby to zrobić należy założyć mikrorachunek, można to zrobić korzystając ze strony podatki.gov.pl. Do założenia takiego rachunku przedsiębiorcom potrzebny jest numer NIP, a osobom prywatnym numer PESEL.

Fiskus ma 45 dni na zwrot nadwyżki podatku na nasze konto, gdy rozliczenia dokonaliśmy przez internet. W przypadku papierowej deklaracji ten termin wydłuża się do 90 dni.

źródło: Lubin.pl

Dodaj komentarz

*

code