Okazja czyni złodzieja

Sezon rowerowy w pełni. Pamiętajmy jednak o tym, że nasze jednoślady są cennym łupem dla złodziei, którzy tylko czeka na okazję do kradzieży.

Kradzieże rowerów to zdarzenia najczęściej przypadkowe. Złodziej wykorzystuje sytuację, która mu się przytrafiła. Pozostawiony na chwilę przy sklepie czy klatce schodowej rower to okazja, której na pewno nie przepuści. Dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie jednośladu.

Do wyboru mamy różnego rodzaju łańcuchy czy zamki, ale musimy też pamiętać o odpowiednim założeniu takiej blokady. Nie może to być szprycha lub koło, ponieważ sprawca może je zdjąć i pozostawić na miejscu, kradnąc resztę pojazdu. Pozostawiając pojazd zwróćmy też uwagę czy w pobliżu umiejscowione są kamery monitoringu. Zazwyczaj znajdują się one w pobliżu banków, bankomatów, domów handlowych i ważniejszych instytucji. Nie tylko odstraszają złodziei, ale w przypadku kradzieży nagranie zdarzenia może pomóc w odnalezieniu roweru i ustaleniu sprawcy – mówi Bogdan Kaleta z głogowskiej komendy policji.

Od wielu lat głogowska policja prowadzi działania prewencyjne poświęcone zapobieganiu kradzieży rowerów. Polegają one między innymi na znakowaniu i rejestrowaniu jednośladów w policyjnej bazie. Dzięki temu rower staje się mniej atrakcyjny dla potencjalnego złodzieja, a w przypadku kradzieży i odnalezienia łatwiej można namierzyć właściciela pojazdu.

– Aby przystąpić do programu należy skontaktować się  z policjantem odpowiedzialnym za znakowanie rowerów. Możemy to zrobić w każdy dzień roboczy w godzinach od 8:00 do 14:00 dzwoniąc pod numery telefonów Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej 76 7277323 lub 76 7277393 i umówić się na termin znakowania naszego roweru – dodaje Bogdan Kaleta.

Znakowanie roweru i zarejestrowanie go w policyjnej bazie jest bezpłatne.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..