Legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych i Teatr Modrzejewskiej zapraszają 1 kwietnia na konferencję „Depresja młodzieży”, happening oraz spektakl.
Dzień Walki z Depresją rozpocznie konferencja popularnonaukowa, przybliżająca to schorzenie, które jest coraz powszechniejsze, a jednocześnie traktowane nie dość poważnie, zwłaszcza w relacjach pomiędzy rodzicami i nauczycielami a dziećmi. Prelegenci i dyskutanci skupią się na zjawisku depresji młodzieży. Statystyki są nieubłagane: z roku na rok niestety przybywa młodych ludzi, którzy zmagają się z różnymi postaciami tej choroby i jej ponurych następstw. Wiedzy potrzebują zatem zarówno oni sami, jak też ich bliscy: nauczyciele, rodzice, opiekunowie, rówieśnicy.
W popołudniowej, teatralnej części Dnia będzie można obejrzeć happening oraz spektakl „Raz, dwa, trzy – nikt nie patrzy”. Happening przygotują uczestnicy i terapeuci z Ośrodka Społecznej Aktywności w Legnicy. Ośrodek jest prowadzony przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych(działający w ramach projektu „MOJA SZANSA” realizowanego przez Fundację Raduga (Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego, Działanie 9.1. Aktywna Integracja).
Spektakl „Raz, dwa, trzy-nikt nie patrzy” nawiązuje do dziecinnej zabawy „Baba Jaga patrzy”. Członkowie grupy Pogotowie Teatralne będą na różne sposoby – z dystansem, humorem, autoironią, ale czasem i ze smutną refleksją – przyglądać się naszym maskom. Opowiedzą o rozdźwięku, jaki powstaje między tym, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie, a jakie są nasze faktyczne odczucia. Przypomną, że maski społeczne zapewniają nam przetrwanie, chronią, ale często też uniemożliwiają kontakt z innymi.
Program konferencji:
„Depresja u młodzieży- na co zwrócić uwagę i jak reagować. Omówienie programu poprawy odporności psychicznej UPRIGHT”
Anna Królicka-Deręgowska – lekarz, doktor nauk medycznych, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży. Obecnie pracuje w Dziennym Ośrodku Psychiatrii Zaburzeń Mowy we Wrocławiu oraz w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Centrum Medycznym Practimed we Wrocławiu.
„Jak sobie radzić z Czarnym Psem- szkolny program profilaktyki depresji dla młodzieży”
Małgorzta Niklasińska- psycholog, psychoterapeutka, hipnoterapeutka. Ponad 11 lat pracuje jako psycholog z młodzieżą w wieku gimnazjalnym, zajmując się psychoterapią i psychoprofilaktyką. Od kilku lat jest opiekunem merytorycznym autorskiego gminnego programu profilaktyki depresji dla młodzieży “Spotkania z Czarnym Psem”, we współpracy z Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. jej głównym miejscem pracy jest Szkoła Podstawowa nr 3 w Polkowicach.
„ Zagrożenia dla zdrowia psychicznego w XXI wieku.”
Jacek Jazy-lekarz psychiatra, kierownik Oddziału Psychiatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. Od kilku lat wspiera organizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Dni Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenie „Schizofrenia Otwórzcie Drzwi” w Legnicy.
Dzień Walki z Depresją, poniedziałek, 1 kwietnia:
*godz.12 – Konferencja popularnonaukowa „Depresja młodzieży”, Scena Gadzickiego
*godz. 15 – happening przed teatrem.
*godz. 17.30 – spektakl „Raz, dwa, trzy-nikt nie patrzy” grupy „Pogotowie Teatralne”, Scena Gadzickiego.
źródło: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy