Ofensywa ZDM trwa – przybywa niebieskich parkingów (WIDEO)

Do końca czerwca samorządy muszą dostosować oznakowanie miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych do wymogów rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. W Legnicy niebieskich parkingów przybywa od maja. Zarząd Dróg Miejskich wyda na to zadanie 40 tys. zł.

Obowiązek oznakowania parkingów dla niepełnosprawnych kierowców wynika z rozporządzenia ministra z lipca 2015 r. W myśl przepisów, każde miejsce, przy którym stoi znak P-24 („miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”), musi znajdować się na niebieskiej nawierzchni. W Legnicy to obowiązek Zarządu Dróg Miejskich, który zajmuje się drogami publicznymi i miejscami postojowymi w pasach drogowych. W 2016 r. pracownicy ZDM pomalowali już 33 z nich, ale prawdziwa ofensywa ruszyła w maju br.

– Na terenie miasta jest ponad 200 takich miejsc postojowych. W tym roku odpowiednio oznakowaliśmy już 140 z nich. Do końca czerwca musimy jeszcze pomalować 40 miejsc – wylicza Zbigniew Szmaj, wicedyrektor ZDM. I zapowiada, że misja zmierza ku końcowi. Niepokoju, że w Legnicy nie uda się dotrzymać terminu narzuconego przez resort zatem nie ma.

Ponieważ zadanie samorządy muszą sfinansować samodzielnie, ZDM z własnego budżetu wyda na ten cel ok. 40 tys. zł. Realizując obowiązek, służby pojawią się m.in. na osiedlu Kopernika, gdzie wszystkie koperty znajdują się na terenie należącym do miasta. To oznacza, że podobnego zmartwienia nie będzie mieć Legnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Inaczej jest na osiedlu Piekary, gdzie przedstawiciele spółdzielni oszacowali koszt prac. na 1,5 tys. zł.

– Próbnie już wykonaliśmy prace na kilku stanowiskach, a mamy ich w sumie 30. Do połowy czerwca prace zostaną zakończone. Koszt nie jest duży, bo nie zlecamy tego zewnętrznej firmie, działając z wykorzystaniem własnych służb – wyjaśnia Andrzej Pawlicki, kierownik działu eksploatacji SM Piekary.

O tym, jak sytuacja wygląda w Lubinie informujemy w materiale filmowym:

Dodaj komentarz