Ciekawe odkrycie w kłobuczyńskim kościele

Rozpoczęły się prace na ścianie tęczowej w nawie kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej w Kłobuczynie, gmina Gaworzyce.

Prace prowadzą studenci Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, pod nadzorem dr hab. Grażyny Schulze-Głazik, kierownika Katedry Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych.

Na kłobuczyńskim portalu wsi kasztanowców czytamy: „W ramach prac zostanie odsłonięte malowidło z przedstawieniem Golgoty z przełomu XIX i XX wieku (?), obecnie zakryte przez namalowaną na nim w latach 70. XX wieku scenę z Matką Boską Częstochowską w otoczeniu świętych, którą przemalowano w latach 90. Po odsłonięciu będzie można zweryfikować stan zachowania przedstawienia Golgoty oraz być może fragmentarycznie zachowanej warstwy spodniej z połowy XVII wieku (?) oraz podjąć decyzje dotyczące eksponowania odsłoniętych warstw”.

Póki co, odsłonięte malowidło zostanie poddane zabiegom specjalistów. W ramach tych prac uzupełnione zostaną ubytki warstwy malarskiej, aby „uczytelnić ikonografię i kolorystykę malowidła, a malowidło z przedstawieniem Golgoty przywróci ścianie tęczowej jej wcześniejszy wygląd, co wraz z historią kościoła św. Jadwigi będzie atrakcją dla zwiedzających”.

Jak czytamy w informacji Urzędu Gminy Gaworzyce, pierwsze wzmianki o kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Kłobuczynie pochodzą z 1342 roku. Zachowana do dziś świątynia pochodzi z ok. 1600 r., a zabytkowy dzwon z 1300 r. znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu.

Źródło: Kłobuczyn – wieś kasztanowców

Dodaj komentarz