Odbył się próbny egzamin dla ósmoklasistów. Co z tym prawdziwym?

Zakończyły się próbne testy dla ósmoklasistów. Za niespełna trzy tygodnie ma się odbyć prawdziwy egzamin, ale nauczyciele apelują do premiera o jego odwołanie.

Punktualnie o godzinie 9 przez trzy dni, od 30 marca do 1 kwietnia, z serwerów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz okręgowej komisji we Wrocławiu można było pobrać arkusze z zadaniami.

– Z relacji, które do mnie dotarły były problemy z łączami. O godzinie rozpoczęcia egzaminu trudno było wejść na strony komisji egzaminacyjnych i było to możliwe dopiero po godz. 10. Prace nadal spływają do nauczycieli, więc na ten moment nie można ich ocenić – mówi Arkadiusz Tomczuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 z Lubina.

W SP 7 jest 95 uczniów uprawnionych do testu.

– Największym zainteresowaniem cieszyły się zadania z języka polskiego. Były klasy, w których chcieli je rozwiązać wszyscy ósmoklasiści. Warto zwrócić uwagę na to, że pojawiło się wiele błędów technicznych na testach. Niektóre prace są nieczytelne, o tym wszystkim nauczyciele będą rozmawiać z uczniami przy przesyłaniu wyników. Udało nam się również skontaktować z Okręgową Komisją Edukacyjną we Wrocławiu. Dzięki temu wcześniej otrzymałem część zadań i można było je nagrać na płyty, a następnie przekazać uczniom, którzy nie mają dostępu do internetu –  dodaje dyrektor szkoły.

–  To była możliwość sprawdzenia się dla uczniów. W teście wzięło udział około 90% uprawnionych uczniów z Lubina – zaznacza Andrzej Pudełko, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miejskiego w Lubinie.

Zgodnie z planem od 21 kwietnia miały się rozpocząć prawdziwe egzaminy ósmoklasistów. To pierwszy ważny egzamin w życiu uczniów, a od niego zależą dalsze ich losy. Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do premiera i ministra edukacji o przełożenie tego testu.

– Dziś w szkole odbędzie się zdalne posiedzenie rady pedagogicznej, w którym przeprowadzę szkolenie dla nauczycieli. Technicznie musimy być przygotowani do egzaminu, ale ja sobie tego nie wyobrażam. Nie zmuszę moich pracowników, aby zgłosili się do komisji. Obawiam się też, że rodzice nie będą chcieli puścić dzieci do szkoły. Mamy sporą salę gimnastyczną, ale jak wszyscy mieliby się pojawić w jednym pomieszczeniu. Potrzeba również pomieszczeń i członków komisji dla uczniów, którzy piszą test na specjalnych warunkach –  zastanawia się Tomczuk.

Wyniki egzaminów dla ósmoklasistów mają wpływ na wybór szkół ponadpodstawowych. Zgodnie z planem testy mają trwać od 21 do 23 kwietnia, terminy poprawkowe zaplanowano na czerwiec.

źródło: Lubin.pl

Dodaj komentarz