Biuro Paszportowe w Starostwie Powiatowym w Lubinie wznowiło swoją działalność. Teraz wyrobienie paszportu jest dużo prostsze. Nie trzeba już ręcznie wypisywać wniosków. Chwilowa przerwa w pracy Biura spowodowana była wejściem w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych i wdrożeniem nowego systemu paszportowego.
Biuro Paszportowe, które mieści się w Starostwie Powiatowym w Lubinie ponownie wznowiło działalność. Obsługa mieszkańców wygląda już jednak nieco inaczej, a to za sprawą nowej ustawy o dokumentach paszportowych, która weszła w życie 13 listopada.
– Najważniejszą zmianą jest to, że odchodzimy od papierowej wersji wniosków paszportowych. Od dzisiaj mieszkańcy mogą przybywać do biura paszportowego ze zdjęciem oraz potwierdzeniem opłaty paszportowej. Pracownicy biura paszportowego na podstawie dokumentu tożsamości dokonują wprowadzenia wniosków do elektronicznej bazy paszportowej – informuje Weronika Wawrynowicz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Lubinie.
Wniosków w formie papierowej nie trzeba więc już wypełniać. Jeżeli mieszkańcy wyrażą zgodę, informację o możliwości odebrania dokumentu otrzymają telefonicznie bądź mailowo. W innym wypadku w celu odebrania paszportu trzeba będzie przyjść do starostwa powiatowego po upływie 30-tu dni.
– Prawdą jest, że sezon paszportowy mamy już za sobą natomiast z uwagi na to, że system jest nowy i cały czas trwają prace nad wdrożeniem jego w codzienność, przestrzegamy więc mieszkańców, że może dojść do tego, że kolejki mogą być troszkę wydłużone. Natomiast z każdym dniem mamy nadzieję, że te kolejki będą ulegać zmniejszeniu – dodaje Wawrynowicz.
Posiadacze paszportów zyskali dostęp do takich dodatkowych usług elektronicznych, jak weryfikacja ważności paszportu, sprawdzenie danych przetwarzanych w rejestrze, czy zgłoszenie utraty skutkujące unieważnieniem paszportu. Nowa ustawa obniżyła również granicę wieku wydawania paszportów z 10-letnim terminem ważności – teraz będą otrzymywać je dzieci już od ukończenia 12. roku życia. Osoby małoletnie będą też mogły otrzymać w krótkim czasie paszporty tymczasowe, jeśli będzie to uzasadnione ważnymi okolicznościami, takimi jak kontynuacja nauki, rozwój indywidualnych umiejętności lub konieczność zapewnienia im opieki.