Obywatel Turcji zatrzymany. W sprawę zamieszanych jeszcze 15 osób

Funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali jednego z głównych współorganizatorów legalizowania cudzoziemcom pobytu w Polsce. 53-letni Turek jest podejrzany o udział w międzynarodowej grupie przestępczej, która działała na terenie Dolnego Śląska. Śledztwo w sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Legnicy.

– W wyniku śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy z placówki Straży Granicznej w Legnicy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Legnicy udało się zatrzymać jednego z głównych współorganizatorów legalizowania cudzoziemcom pobytu w Polsce. 53-letni obywatel Turcji pozostaje w dyspozycji Straży Granicznej. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności – informuje Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Obywatel Turcji przez rok ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, unikając odpowiedzialności karnej. Tak było do ubiegłego tygodnia, gdy dzięki międzynarodowej współpracy organów ścigania został zatrzymany na terenie Węgier. Jeszcze w tym tygodniu mężczyzna usłyszy zarzuty związane z legalizowaniem cudzoziemcom pobytu wbrew przepisom.

– Cudzoziemiec poszukiwany był na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez polski wymiar sprawiedliwości. Mężczyzna podejrzany jest o udział w międzynarodowej grupie przestępczej zajmującej się legalizowaniem cudzoziemcom pobytu w Polsce – tłumaczy mjr sg Konieczniak. – Grupa legalizowała cudzoziemcom pobyt na terenie naszego kraju przy wykorzystaniu fikcyjnie działających spółek handlowych oraz zawieranych dla pozoru małżeństw z obywatelkami naszego kraju.

Jak tłumaczą pogranicznicy, członkowie grupy szukali kobiet, które miały kłopoty finansowe i oferowali im spory zarobek lub poświadczali zatrudnienie w fikcyjnych spółkach. Śledczy ustalili dotychczas, że postępowali tak od kilkunastu miesięcy na terenie całego województwa dolnośląskiego, legalizując lub usiłując zalegalizować w ten sposób pobyt co najmniej kilkunastu osób. Z ich usług korzystali m.in. obywatele Albanii, Turcji, Palestyny czy Egiptu.

– W prowadzonym śledztwie postanowienie o przedstawieniu zarzutów wydano wobec 15 osób. Dotychczas w ramach prowadzonego od 2017 roku śledztwa zatrzymano i ogłoszono zarzuty 5 osobom – dwóm obywatelom Turcji oraz trzem Polakom działającym w tej grupie przestępczej. Dziewięciu cudzoziemców jest nadal poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania – dodaje rzecznik nadodrzańskiego oddziału SG.

Zatrzymanemu mężczyźnie i jego wspólnikom grozi teraz pięcioletnia odsiadka.

Dodaj komentarz