Wykładu o Zbrodni Lubińskiej wysłuchało kilkadziesiąt osób, i to zarówno miłośników historii, jak i zupełnych amatorów. Plenerowe zajęcia przyciągnęły nawet przypadkowych przechodniów. Opowieścią o wydarzeniach sprzed 35 lat rozpoczęto cykl wykładów „Oblicza historii”.
Z inicjatywą zorganizowania cyklu wykładów o historii Polski i świata wystąpili kibice Zagłębia Lubin.
– Pomysł wyszedł od kolegów, którzy zdecydowali, że to, co mieli w szkołach to było za mało, że chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o historii. Udało się wypracować koncepcję spotkań z panem Markiem i efekty tego mamy dzisiaj – mówi Paweł Kijowski ze Stowarzyszenia Zagłębie Fanatyków, współorganizator wykładów.
Całej historii Polski i Świata nie udałoby się przedstawić w tak krótkim czasie, dlatego program zdecydowano się zawęzić do ostatniego stulecia.
– W następnym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości, dlatego zdecydowaliśmy przybliżyć historię tego tragicznego XX wieku. Zaplanowaliśmy 14 spotkań, raz w miesiącu z fachowcami w swojej dziedzinie, którzy mają tę cechę, że fajnie prowadzą zajęcia – mówi doktor Marek Zawadka, który poprowadził dzisiaj inauguracyjny, plenerowy wykład o Zbrodni Lubińskiej, rysując szeroki kontekst historyczno-gospodarczy sierpniowych wydarzeń i tego, co nastąpiło po nich.
O czym będą następne spotkania?
– Mamy kult żołnierzy wyklętych, więc będziemy się zajmowali tym, skąd oni wynieśli te ideały, ich rodzicami i dziadami, interesuje nas, dlaczego zostali tymi żołnierzami. Mamy też zapomnianą wielką wojną, która zniszczyła i przemeblowała Europę. A zaczynamy od rzeczy najbardziej lokalnej, którą przecież też można pokazać jako efekt I Wojny Światowej – mówi Zawadka.
Plenerowy wykład o historycznym kontekście Zbrodni Lubińskiej przyciągnął nawet przypadkowych przechodniów.
– To ciekawe posłuchać o miejscach, które mijamy na co dzień nie zwracając na nie uwagi. I nawet o Zbrodni Lubińskiej, mimo że dużo się o niej ostatnio mówi, wiemy w sumie niewiele – mówi lubinianka.
Na wykłady z cyklu „Oblicza Historii” zapraszają Stowarzyszenie Sympatyków Zagłębia Lubin „Zagłębie Fanatyków” oraz Muzeum Historyczne w Lubinie. Wszystkie wykłady są otwarte oraz bezpłatne. Będą się odbywać raz w miesiącu.