O pracy górników dzisiaj na Discovery

Fot. KGHM

Na czym polega praca górnika? Czy pracownicy kopalni czują strach przed zjazdem pod ziemię? – dziś wieczorem na Discovery Channel będziemy mogli zobaczyć premierowy odcinek programu „Górnicy PL”. Zostanie on wyemitowany o godzinie 22.00.

Producenci serialu dokumentalnego zdjęcia kręcili w kilku kopalniach. Zarówno u nas – na miedzi – jak i w kopalniach soli i węgla. – Zdjęcia do tego projektu powstały w rodzimej Kopalni Miedzi ZG Lubin, Kopalni Soli Kłodawa oraz w Koplani węgla JSW Borynia – informuje Justyna Mosoń, rzecznik prasowy KGHM.

Premiera serii zaplanowana jest na 18 stycznia, jednak dziś, 6 grudnia, wyemitowany zostanie pierwszy, specjalny odcinek.

Twórcy tak zachęcają do obejrzenia serialu: „Na głębokości niemal kilometra pod jest ciemno i niesamowicie gorąco. Temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność wynosi ponad 98 %.Te trudne warunki to codzienność górników – bohaterów serialu „Górnicy PL”.

Codziennie tysiące z nich: strzałowi, kombajniści czy ładowacze zjeżdżają pod ziemię, by wydobywać węgiel kamienny, sól i miedź. Słabi ludzie nie mają tu czego szukać. Jak sami bohaterowie powtarzają: „Pracują tutaj najtwardsi z twardych”. W tym zawodzie liczą się wytrwałość, silna psychika, odwaga i solidarność. Jeden błąd czy niedopatrzenie może kosztować życie wielu ludzi. Każdy dzień do walka. Dla niektórych też „bajka nie z tej ziemi”, „zawsze wciągająca, gdzie zawsze chce się zrobić więcej, stworzyć coś niesamowitego, tak jak wyrobiska w kopalni”.

Czas zejść pod ziemię i zobaczyć, jak faktycznie wygląda praca ludzi, dla których pojęcie strachu nie istnieje i na końcu dnia mówią „Ja to kocham”.

.

Dodaj komentarz