Resort edukacji wprowadził na listę nauczanych zawodów dwie nowe profesje górnicze. Zmiana ta jest na rękę m.in. KGHM, który będzie mógł liczyć na młodą kadrę przygotowaną specjalnie do pracy w górnictwie metali.
Zawody wprowadzone w rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej to górnik i technik specjalizujący się w podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny. Jak informuje biuro prasowe KGHM, w dotychczasowych programach nauczania i egzaminach zawodowych nacisk kładziono na zagadnienia związane z eksploatacją złóż węgla kamiennego, co utrudniało przygotowanie zawodowe przyszłych górników miedzi i innych rud. Tymczasem wydobycie węgla i rud metali znacząco różni się w wielu kwestiach, począwszy od rodzajów wykorzystywanych maszyn, poprzez odmienne systemy wybierania złoża i techniki urabiania, kwestie zagrożeń czy problemy ekologiczne.
Rozporządzenie MEN oznacza, że w programach kształcenia pracowników górnictwa metali zagadnienia dotyczące wydobycia węgla kamiennego będą przekazywane w podstawowym zakresie. Młodzi górnicy i technicy będą zapoznawać się przede wszystkim z technologią wydobycia rud metali, wiedzą na temat maszyn górniczych typowych dla branży czy zagrożeń występujących w kopalniach, w których wydobywa się rudę miedź i inne surowce. Również egzamin zawodowy będzie skoncentrowany na kwestiach kluczowych dla profesjonalistów z branży metalowej.
– Bardzo zależy nam na tym, aby nasi absolwenci byli właściwie przygotowani do wejścia na rynek pracy. Do tego są potrzebne zarówno wiedza i umiejętności, jak i formalne potwierdzenie posiadanych kwalifikacji. Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie nowych zawodów pozwoli na zmianę proporcji pomiędzy treściami dotyczącymi górnictwa miedziowego i górnictwa węglowego w nowych zawodach, na korzyść tego pierwszego. Tym samym możliwe będzie usprawnienie procesu kształcenia oraz lepsze przygotowanie absolwentów do pracy w górnictwie miedziowym – mówi Lucyna Kubis, dyrektor Zespołu Szkół Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie.
źródło: materiały prasowe
MCKK od wielu lat zabiegało o dostosowanie kształcenia w zawodach górniczych oraz zakres egzaminów do rzeczywistych potrzeb KGHM Polska Miedź S.A. Cieszymy się, że nasza współpraca z Ministerstwem Edukacji Narodowej została zwieńczona sukcesem – głos przemysłu miedziowego został usłyszany!
Aktualnie czekamy jeszcze na opublikowanie ostatecznej wersji podstawy programowej w nowych zawodach oraz stosowne pozwolenia na rozpoczęcie kształcenia.
Mobilizujemy wszelkie siły, by od września zarówno w Zespole Szkół MCKK – bezpłatnej, publicznej szkole dla młodzieży, jak i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych dla dorosłych ruszyły nowe zawody.