Nocna akcja na głogowskim moście (WIDEO)

Dziś w nocy z 6 na 7 listopada na głogowskim moście zawisły dwa herby miasta. W ten sposób upamiętniono 100-lecie mostu stalowego.

W 1917 roku most drewniany na Odrze został w Głogowie zastąpiony mostem stalowym im. Hindenburga, na którym również znajdowały się herby miasta. Most ten nie przetrwał oblężenia miasta w 1945 roku. Po zakończeniu działań wojennych w pierwszych latach funkcjonował most tymczasowy typu Baileya, a w drugiej połowie lat 50. wybudowano funkcjonujący do dziś most drogowy.  Z tej okazji działacze Towarzystwa Ziemi Głogowskiej wraz z prezydentem postanowili upamiętnić tę datę:

– Zaproponowaliśmy z tej okazji powieszenie dwóch herbów na moście. Dzięki zaangażowaniu działaczom Towarzystwa udało się zrealizować projekt, którego pomysłodawcą był Wiesław Maciuszczak  – opowiada Dariusz Czaja, wiceprezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Dwa herby zostały zamontowane w nocy z 6 na 7 listopada po obu stronach mostu. Zaprojektował je i wykonał głogowski rzeźbiarz Dariusz Sagan: – Herby są wykonane z tworzywa sztucznego imitującego metal. Materiał jest odporny na warunki atmosferyczne – mówi Dariusz Sagan.

 Każdy herb ma prawie 180 cm wysokości i waży ponad 60 kg. To jeszcze nie koniec symbolicznych obchodów 100-lecia powstania konstrukcji głogowskiego mostu: – Jeszcze w tym roku otwarta zostanie wystawa mostów oraz odbędzie się wykład zorganizowany przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej – dodaje Dariusz Czaja.

Koszt zadania to 30 tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły z budżetu miasta.

.

Dodaj komentarz