Niesprawny autokar wiózł dzieci na zawody sportowe

Niesprawny układ hamulcowy i wyciekające płyny eksploatacyjne – w takim stanie był autokar, który miał przewieźć młodzież na rozgrywki sportowe z Legnicy do Opola. Pojazd wycofał z ruchu patrol dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Autokar zatrzymano do kontroli w ramach akcji „Bezpieczny Autokar” na jednej z legnickich ulic w niedzielę. Inspektorzy stwierdzili, że układ hamulcowy autobusu był nieszczelny – siłownik hamulcowy lewego koła przedniej osi, felga oraz opona były zanieczyszczone wyciekającym płynem hamulcowym. Ślady wycieku pozwalały przypuszczać, że awaria trwała już długo. Inspektorzy zauważyli również wycieki oleju z silnika.

Autobusu nie dopuszczono do dalszej jazdy; do usunięcia wszystkich usterek ITD zatrzymała jego dowód rejestracyjny, a kierowcę ukarała mandatem.

Na miejsce kontroli przewoźnik podstawił zastępczy autokar. Tym razem inspektorzy nie mieli żadnych zastrzeżeń do jego stanu technicznego. ale kierowca nie zauważył, że zegar tachografu był przestawiony w stosunku do rzeczywistego o ponad dwie godziny. Mógł więc ruszyć w trasę dopiero po odpowiedniej korekcie.

źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz