Nie została burmistrzem, więc wybrali ją na starostę

Jaworzanie nie chcieli jej w roli burmistrza, więc została starostą – podczas inauguracyjnej sesji nowej kadencji radni zadecydowali, że powiatem będzie kierować Aneta Kucharzyk. Jej wybór jest wynikiem porozumienia, które zainicjowała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Witek. W skład koalicji rządzącej powiatem jaworskim wchodzi PiS, Polskie Stronnictwo Ludowe i Porozumienie Samorządowe.

W sesji inaugurującej nową kadencję brało udział 16 radnych. Do prezydium rady wybrali oni Romana Sadowskiego jako przewodniczącego oraz Marię Piwko i Sylwestra Rudźca jako wiceprzewodniczących.

Powołaniu Anety Kucharzyk na urząd starosty sprzeciwiły się trzy osoby. Jej mianowane jest efektem porozumienia, z którego wynikało, że Stanisław Laskowski utrzyma się przy władzy, ale na stanowisku wicestarosty. Obrady przebiegały według wcześniej ustalonego scenariusza i bez niespodzianek.

Oprócz Anety Kucharzyk i Stanisława Laskowskiego do zarządu powiatu weszli: Wiesława Łęgosz, Stanisław Witek i Jan Grygorcewicz.

W obecnym składzie rady powiatu opozycja ma jedynie pięciu radnych. Zakładając, że do Koalicji Obywatelskiej i radnych z komitetu EB Razem dołączyłby radny z komitetu Aktywny Powiat, i tak stanowiliby nadal mniejszość w radzie.

PiS z sześcioma radnymi podjął koalicyjny dialog z PSL (3 głosy) i Porozumieniem Samorządowym (2 głosy).

Aneta Kucharzyk jest nie tylko pierwszą kobietą na stanowisku starosty powiatu jaworskiego. Jest także pierwszą osobą wybraną na to stanowisko spoza rady powiatu.

– Gdyby pani Aneta Kucharzyk uzyskała mandat radnej powiatu, nie widziałbym problemu w takim wyborze. Ale ma mandat radnej miejskiej z okręgu nr 2 i to tam mieszkańcy powierzyli jej misję. To wielka niespodzianka, nie tylko dla mnie, że mamy starostę wybranego spoza rady – komentuje radny Mariusz Barański.

fot. Starostwo Powiatowe w Jaworze

Dodaj komentarz