Nadchodzi żar tropików. Będzie groźny dla życia i zdrowia

Blisko połowa pogodowej mapy Polski oznaczona została kolorem pomarańczowym. Ma to związek z nadchodzącymi właśnie afrykańskimi upałami. Zdaniem synoptyków słupki rtęci w ciągu dnia mogą dochodzić nawet do 33 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia aż dla jedenastu województw lub ich części, w tym także dla naszego regionu. Radzimy zachować ostrożność, ponieważ tak wysokie temperatury mogą być groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Fala upałów dotarła do Polski, a termometry pokazują temperatury, których bardziej spodziewalibyśmy się w sierpniu niż na początku czerwca. Aura nie zamierza jednak zwalniać szaleńczego tempa. W najbliższych dniach czeka nas prawdziwy skwar. Alert drugiego stopnia przed upałami obowiązuje w województwach: opolskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, a także w części województwa mazowieckiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, w tym w powiatach naszego regionu, czyli głogowskiego, polkowickiego, lubińskiego, legnickiego, złotoryjskiego i jaworskiego.

– Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C – informuje dyżurny synoptyk z Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW we Wrocławiu.

Komunikat jest ważny od dziś, czyli od poniedziałku 10 czerwca, od godz. 12, do czwartku 13 czerwca, do godz. 20. Meteorolodzy przewidują możliwość ponownego wydania ostrzeżenia o upale obowiązującego w piątek i sobotę. Prawdopodobieństwo wystąpienia opisywanego zjawiska szacowane jest aż na 90 procent.

Takie upały są mogą być groźne dla naszego zdrowia i życia. Najbardziej narażone na niebezpieczeństwo są dzieci, osoby starsze i zwierzęta. W ciągu dnia lepiej nie wychodzić z domu bez wyraźnej potrzeby. Nie zapominajmy też o noszeniu nakrycia głowy, by nie narazić się na udar.

Zgodnie z definicją IMGW drugi stopień zagrożenia upałami oznacza duże ryzyko udaru słonecznego, a nawet zagrożenia życia. Niewykluczone są również pożary oraz uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg. Synoptycy zalecają ostrożność i śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

.

.

 

Dodaj komentarz