Można już składać wnioski o 300 zł na każdego ucznia

Fot. Pixabay

Ruszył rządowy program „Dobry start”, który oznacza wypłatę 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego ucznia. Przez cały lipiec wnioski o wypłatę pieniędzy można składać przez internet, a od sierpnia – w formie papierowej – będzie przyjmować je także lubiński MOPS. W Lubinie – według szacunków – do świadczenia uprawnionych jest około 8,8 tysiąca uczniów.

„Dobry start” to jednorazowa wypłata w wysokości 300 zł dla każdego ucznia, który nie ukończył 20. roku życia, lub 24. w przypadku osób niepełnosprawnych. Poprzez to świadczenie rząd chce ulżyć rodzicom, dla których wyprawka szkolna jest dużym obciążeniem. W przypadku tego programu nie ma żadnych progów finansowych – rodzice otrzymają pieniądze na każde dziecko uczące się w podstawówce lub szkole średniej.

Świadczenie nie przysługuje, jeżeli dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatne pełne utrzymanie, a także na dziecko, które właśnie idzie do zerówki (rozpoczyna roczne przygotowanie przedszkolne).

Trzeba jednak złożyć wniosek. Od 1 lipca można to zrobić on-line, poprzez strony empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną. Natomiast od 1 sierpnia będzie też można złożyć wniosek w formie papierowej. Wnioski będą przyjmować te same urzędy i instytucje, które przyjmują wnioski na „Rodzina 500 plus”.

W przypadku naszego miasta papierowy druk będzie można złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubinie. Wnioski papierowe będzie przyjmować Dział Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie przy ul. Kilińskiego 25 a (pok. 144 i 145).

Wzory wniosków zostaną opublikowane na stronie internetowej MOPS www.mops.lubin.pl i udostępnione w siedzibie ośrodka (pok. 144 i 145) w ostatnim tygodniu lipca.

Pracownicy MOPS zachęcają lubinian, by skorzystać właśnie z możliwości złożenia wniosku przez internet, co pozwoli znacznie rozładować kolejki w urzędzie, w ten sposób szybciej otrzymamy wspomniane 300 zł.

Pieniądze mają być wypłacane maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy, dlatego im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej otrzymamy świadczenie. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczny termin mija 30 listopada.

Więcej o programie, w tym wzór wniosku, można znaleźć TUTAJ.

Dodaj komentarz

*

code