Minister dofinansuje renowację fresków w Mauzoleum Piastów

mauzoleum1Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 200 tys. zł dofinansowania na prace konserwatorskie w Mauzoleum Piastów Śląskich w kościele św. Jana Chrzciciela. Dzięki tym pieniądzom możliwe będzie odrestaurowanie fresków na kopule wewnętrznej jednego z najcenniejszych legnickich zabytków.

200 tys. zł nie wystarczy, by przywrócić blask wszystkim freskom, koszt zadania oszacowano bowiem na prawie 430 tys. zł. Dofinansowanie wystarczy jednak, by rozpocząć prace już w tym roku.

– Mamy wszystkie niezbędne pozwolenia, czekamy jeszcze na oficjalne pismo z ministerstwa, by pod kopułą stanęły rusztowania. Ten etap chcemy zakończyć do jesieni br. – zapowiada ojciec Jan Janus, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela. I zapowiada, że nadal będzie się ubiegał o finansowe wsparcie. – Będziemy musieli wykonać drugi etap prac, a później zająć się odnawianiem ścian. Chciałbym, aby stało się to możliwe w przyszłym roku i stanowiło kontynuację zadania, które niebawem rozpoczniemy.

O. Jan Janus, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy

O. Jan Janus, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy

Rządowe wsparcie to kolejna dobra nowina, jaką w ostatnim czasie usłyszeli opiekunowie Mauzoleum Piastów Śląskich. Przypomnijmy, że dofinansowanie w wys. 50 tys. zł na odnowę i zabezpieczenie witraży w tamtejszym kościele św. Jana Chrzciciela przyznał niedawno zarząd województwa, o czym pisaliśmy na naszym portalu (Marszałek dał na remont 30 naszych zabytków (WIDEO)). Prace mają się rozpocząć już po świętach wielkanocnych.

– Kolejne dofinansowanie cieszy, szczególnie, że możemy już zająć się pracami wewnątrz mauzoleum. Dwa lata temu odnowiona została cała elewacja, wymieniliśmy też poszycia dachowe. Z kolei w 2016 r. zakończył się remont sklepień i łęków nad kopułą – przypomina ojciec Jan Janus.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..