Głos oddało prawie 13,5 tysiąca z 70 tysięcy uprawnionych, czyli 19 procent mieszkańców. Mowa o udziale w konsultacjach społecznych w sprawie poszerzenia granic Lubina o siedem sąsiadujących wsi. Sprawą na jutrzejszej sesji zajmą się teraz radni miejscy, którzy zdecydują, czy wystąpić do rządu z wnioskiem o zmianę granic miasta.
Między 23 lutego a 15 marca Urząd Miejski w Lubinie przeprowadzał konsultacje z mieszkańcami w sprawie ewentualnego poszerzenia granic administracyjnych miasta o siedem sołectw gminy wiejskiej Lubin. Miałoby polegać ono na przyłączeniu do Lubina siedmiu ościennych sołectw: Chróstnika, Krzeczyna Wielkiego, Miroszowic, Obory, Osieka, Szklar Górnych i Kłopotowa.
Dla każdego sołectwa prowadzono odrębne głosowanie.
Mieszkańcy mogli brać udział w konsultacjach dwojako. Dla tradycjonalistów były ankiety papierowe, które lubinianie mogli pobrać, wypełnić i wrzucić do urn, rozlokowanych w kilku punktach miasta. Drugi sposób to głosowanie on-line. Ankieta internetowa była zamieszczona na naszej stronie internetowej.
Z nieco ponad 70 tysięcy uprawionych do głosowania, wzięło w nim udział około 13,5 tysiąca osób. Frekwencja wyniosła więc 19 procent.
Za przyłączeniem poszczególnych sołectw do Lubina opowiedziało się od 67 do 76 proc. mieszkańców. Przeciw było od 18 do 25 proc., natomiast od 5 do 9 proc. wstrzymało się od głosu. Dokładne wyniki z poszczególnych sołectw prezentujemy poniżej.
Teraz sprawą zajmą się lubińscy radni miejscy. Na wtorkowej sesji, 26 marca, zaopiniują proponowane zmiany terytorialne oraz podejmą decyzję, czy wystąpić do ministra spraw wewnętrznych i administracji, za pośrednictwem wojewody, z wnioskiem o zmianę granic Lubina i poszerzenia go o siedem wspomnianych miejscowości. Do wniosku zostaną dołączone wyniki konsultacji, jakie odbyły się w mieście.
– Wyniki konsultacji pokazują, że mieszkańcy miasta popierają wizję prezydenta, mając na uwadze dalszy rozwój Lubina. Jeśli we wtorek radni miejscy podejmą stosowną uchwałę, to kompletny wniosek dotyczący zasadności przyłączenia sołectw zostanie przekazany do wojewody dolnośląskiego, który następnie z własnym stanowiskiem przekaże go do ministra spraw wewnętrznych i administracji – informuje Marcelina Falkiewicz, rzecznik prasowy prezydenta Lubina.