Dziewięćdziesiąt siedem zeszytów, każdy z nich zawiera blisko dwieście zapisanych wspomnieniami o Legnicy stron. Ich autorem jest nieżyjący już Tadeusz Gumiński, zakochany w Legnicy działacz społeczny i pasjonat turystki. Przed śmiercią Gumińskiego pamiętniki trafiły do Legnickiej Biblioteki, która planuje je niebawem wydać.
Jak zmieniały się nazwy ulic w Legnicy, jak powstało osiedle Kopernika i jak żyło się w latach 50-tych w Legnicy? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć w pamiętnikach Tadeusza Gumińskiego, honorowego obywatela Miasta, społecznika i pasjonata turystyki. Gumiński pozostawił po sobie bowiem dziewięćdziesiąt siedem pamiętników zapisanych na kartkach takich zeszytów, każdy z nich opisany jest dokładną datą. W środku znajdują się przeróżne historie, wspomnienia uroczystych wydarzeń, opisy spotkanych na ulicy ludzi.
– Pamiętniki to nieocenione i niedocenione źródło informacji. To niesamowite źródło wiedzy o mieście. Zgłaszają się do nas różne osoby, które poszukują informacji o Legnicy, o ulicach w mieście. My znajdujemy te informacje właśnie w takich pamiętnikach, a nie w wydanych już książkach czy publikacjach – mówi Tomasz Adamowski z Legnickiej Biblioteki Publicznej.
Legnicka Biblioteka próbuje przybliżyć legniczanom historię miasta widzianą oczami Gumińskiego. Na stronie Internetowej Biblioteki a także na Faceebooku co tydzień pojawiają się wypiski z dzienników, z różnych lat i poszczególnych tygodni.
Więcej w materiale filmowym.