Miał dożywotni zakaz kierowania, wpadł na promilach

Policyjny dozór, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i nakaz powstrzymania się od alkoholu – to skutki przejażdżki 31-latka, który przed uruchomieniem silnika pił alkohol. Dla mężczyzny nie była to nowość, bo w przeszłości otrzymał już zakaz kierowania. I to dożywotni!

Na nieodpowiedzialnego kierowcę policjanci natknęli się w Lisowicach. Na ich widok 31-latek siedzący za kierownicą opla corsa zaczął się nerwowo zachowywać więc funkcjonariusze postanowili sprawdzić czy jest trzeźwy. Kierowca postanowił im tego nie ułatwiać i mimo sygnałów do zatrzymania, gwałtownie przyspieszył.

– Policjanci podjęli więc pościg. Kierujący pomimo wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych nie zamierzał się zatrzymać i poddać kontroli drogowej. Po kilku przejechanych kilometrach ścigany opel zjechał na polną drogę i zatrzymał się w zaroślach. Z pojazdu wybiegł pasażer, który zaczął uciekać przez policjantami. Funkcjonariusze jednak skutecznie zablokowali mu drogę ucieczki – relacjonuje sierż. szt. Jagoda Ekiert.

Wewnątrz auta siedział kompletnie pijany kierowca – mieszkaniec powiatu lubińskiego. Badanie 31-latka tylko to potwierdziło, bo mężczyzna wydmuchał ponad 2 promile alkoholu. Szybko okazało się też, że to nie jedyne jego przewinienie. W policyjnych systemach figurował bowiem jako osoba, wobec której wydano dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami. Popełnił też szereg innych wykroczeń.

Jagoda Ekiert

– Mężczyzna nie miał przy sobie żadnych dokumentów, które są wymagane podczas kontroli drogowej, przewoził pasażera bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, poruszał się pojazdem bez aktualnych badań technicznych, obowiązkowego wyposażenia jakie jest wymagane i nie posiadając aktualnego ubezpieczenia OC. Mężczyznę zatrzymano i osadzono w policyjnym areszcie a pojazd usunięto pomocą drogową – wylicza Jagoda Ekiert.

Na wniosek policji prokuratura zastosowała wobec kierowcy dozór policyjny połączony z nakazem powstrzymywania się od nadużywania alkoholu i prowadzenia pojazdów mechanicznych. W myśl nowych przepisów odpowie też za ucieczkę przed policjantami, za co grozi nawet pięcioletnia odsiadka. Z kolei za kierowanie na podwójnym gazie może trafić do więzienia na dwa lata.

– Jeżeli nietrzeźwy kierujący był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego po alkoholu lub kierował samochodem w stanie nietrzeźwości podczas obowiązywania go zakazu prowadzenia pojazdów  mechanicznych, zagrożenie karą za to przestępstwo jest zwiększone i wynosi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności – dodaje sierż. szt. Ekiert.

Dodaj komentarz