Matury zagrożone, ale rząd ma plan awaryjny

Matury zbliżają się wielkimi krokami. Już 6 maja uczniów czeka prawdopodobnie najważniejszy egzamin w ich życiu. Aby jednak mogli do niego przystąpić, w szkole musi odbyć się między innymi rada klasyfikacyjna. Jak sytuacja wygląda w lubińskich placówkach? 

Dziś mija już 17 dzień strajku w oświacie. Wczoraj w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyły się rozmowy związkowców, pracodawców i strony rządowej w sprawie oświatowego okrągłego stołu, zaproponowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego. Kierownictwo Związku Nauczycielstwa Polskiego poinformowało po nich, że nie weźmie udziału w tych obradach. Podobne stanowisko zajęły Forum Związków Zawodowych oraz Wolny Związek Zawodowy „Solidarność-Oświata”.

Przedstawiciele OMKS poinformowali we wtorek, że komitet podjął decyzję o przeprowadzeniu klasyfikacji maturzystów, jednak z niektórych miast, m.in. Łodzi, Poznania i Wrocławia, nadeszły sygnały o tym, że nauczyciele nie podzielają takiego stanowiska. W związku z tym część z nich nie chce klasyfikować uczniów. Jak wygląda sytuacja w Lubinie?

Na sześć lubińskich szkół średnich tylko w jednej matury odbędą się bez zakłóceń. Mowa o Zespole Szkół nr 1 przy ul. Kościuszki. – Jesteśmy właśnie po radzie klasyfikacyjnej. W piątek mamy normalnie zakończenie roku szkolnego – informuje wicedyrektor szkoły Elwira Waczur.

W pozostałych placówkach podobne rady także były już zwoływane, w niektórych nawet po kilka razy. Jednak do podjęcia uchwały klasyfikacyjnej najczęściej brakowało wymaganego prawem kworum, czyli co najmniej połowy składu nauczycieli plus jeden. Kolejne rady zaplanowano na czwartek. Dyrektorzy szkół liczą, że jeszcze jutro uda się spełnić ten warunek.

Być może szansą dla maturzystów będą zmiany w prawie oświatowym, jakie chciałby „na szybko” wprowadzić premier Mateusz Morawiecki. Miałyby one zagwarantować to, że każdy maturzysta będzie mógł w tym roku przystąpić do egzaminu dojrzałości”. – Dziś o 15 na Radzie Ministrów pan premier przedłoży propozycję zmian legislacyjnych. Równocześnie premier Mateusz Morawiecki występuje do marszałków Sejmu i Senatu, żeby wprowadzić na szybką ścieżkę legislacyjną projekt, który dzisiaj po Radzie Ministrów trafi do parlamentu – mówił dziś szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Do zapowiedzianych rozwiązań legislacyjnych w sprawie matur odniósł się prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. – Rząd ogrywa społeczeństwo, pokazując fatalny przykład tworzenia prawa na kolanach, ad hoc, do doraźnych celów – mówił. – Ta decyzja jest porażką rządu, jest przyznaniem się, że był bezsilny wobec protestu kilkuset tysięcy nauczycieli i musi się uciekać do tego rodzaju sztuczek i operacji, które psują prawo i dają fatalny przykład społeczeństwu – dodał szef ZNP.

Dodajmy, że obecnie na 13 działających w Lubinie przedszkoli 7 strajkuje. Mimo to placówki przyjmują te od 20-50 dzieci. Pięć przedszkoli wycofało się ze strajku (nr 3, 4, 5, 12, 13) Łącznie we wszystkich przedszkolach było dziś 628 dzieci.

Dodaj komentarz